Бивш държавен секретар на САЩ: ”Трагедия” е българското вето за С. Македония
Въпросът, зададен от бъдещия председател на комисията, демократа Грегъри Мийкс, гласеше следното: "България блокира Северна Македония заради въпроси за етноса и езика, след гръцките съображения за името. България поставя под въпрос македонската идентичност и език. Как администрацията Байдън-Харис може да работи със съюзниците ни в Брюксел, за да гарантира, че съседите на надяващите се да се присъединят към ЕС държави от Западните Балкани не ги държат в чакалнята?"
"Работила съм толкова много време по въпроса с името на наричаната сега "Северна Македония". Когато бях в ООН, я наричахме БЮРМ, "Бившата югославска република Македония", и никой не знаеше за какво говорим. Гърците успяха да постигнат споразумение и по това беше работено много усилено", отвърна Олбрайт.
"В много смисли е трагедия, че българите, заради свои вътрешни причини, сега правят това. Този въпрос трябва да се повдигне - как те изпълняват задълженията си на страна членка? Мисля, че е много важен проблем, който подкопава цялостните ни усилия на Балканите - да постигнем сътрудничество в икономически и политически план."
В друга част от изказването си Олбрайт подчерта колко е важна перспективата за присъединяване към ЕС на страните от Западните Балкани и че администрацията на Джо Байдън разбира колко е важен за интересите на САЩ този регион.
"Корупцията остава сериозен проблем и националистки лидери продължават да раздухват и експлоатират етнически напрежения. Китай и Русия също упражняват ново влияние, като особено Сърбия е цел на много антизападна пропаганда.", каза тя.
"Трябва да атакуваме вилнеещата корупция, която осакатява политическите институции и подкопава върховенството на закона в региона. Лидерите във всяка държава изглеждат приемат политическите длъжности като възможност да си осигурят оставане на власт; приоритет трябва да е справянето с т.нар. "похищение на държавата" и изкоряването на тези влияния.", посочва us-дипломатът. пише още Дневник.
Моля, подкрепете ни.