Бивш руски офицер призна: Не знаехме за плановете на Путин, руски полковници измъчваха украински затворници
Ефремов няколко пъти е опитвал да се оттегли армията. В крайна сметка е уволнен заради отказа му да се върне на фронта. Малко след като руският президент Владимир Путин обявява частичната военна мобилизация, Ефремов бяга от родината си.
Ефремов е изпратен в Крим на 10 февруари. По онова време е началник на отдел за разминиране на 42-ра мотострелкова дивизия, обикновено базиран в Чечня. Той и хората му са изпратени да участват във "военни учения".
"По онова време никой не вярваше, че ще има война. Всички смятаха, че това е само учение. Сигурен съм, че дори висшите офицери не знаеха", разказва пред BBC бившият руски военен.
В рамките на няколко дни символът Z се появява върху военното оборудване и униформите на войниците. Ефремов твърди, че не е искал да има нищо общо с това.
"Реших да се откажа. Отидох при моя командир и му обясних позицията си. Той ме заведе при един старши офицер, който ме нарече предател и страхливец. Оставих оръжието си, качих се в такси и потеглих. Исках да се върна в базата си в Чечня и официално да подам оставка. Тогава моите другари ми се обадиха с предупреждение. Един полковник беше обещал да ме хвърли в затвора до 10 години за дезертьорство и беше сигнализирал полицията", разказва бившият военен.
В крайна сметка Ефремов се връща и се присъединява към хората си. Поставен е временно начело на стрелков взвод. На 27 февруари, три дни след руската инвазия, той и хората му получават заповед да се придвижат на север от окупирания Крим и потеглят към Мелитопол. Следващите 10 дни прекарват на летище, което вече е превзето от руските войски. Ефремов описва грабежи, на които е станал свидетел.
"Войниците и офицерите грабнаха всичко, което можеха. Катериха се по самолетите и минаха през всички сгради. Един войник отнесе косачка. Кофи, брадви, велосипеди - натъпкаха всичко това в камионите си", разказва Ефремов.
В продължение на месец и половина той и осем войници под негово командване охраняват руска артилерийска част там. След това групата на Константин Ефремов се мести в Билмак, североизточно от Мелитопол, за да охранява нещо, което той описва като "щаб на логистиката". Там той казва, че е бил свидетел на разпити и малтретиране на украински затворници и страховити практики от страна на ръководството там.
"Единият си призна, че е снайперист. Като чу това, руският полковник полудя, удари го, смъкна панталона на украинеца и го попита дали е женен. Каза да. "Тогава някой да ми донесе парцал. Ще те превърнем в момиче и ще изпратим видеото на жена ти", каза полковникът", спомня си Ефремов.
Ефремов описва как полковникът е заповядал на украинците да не се дава нормална храна - само вода и бисквити. Войниците подхвърляли тайно сено на затворниците, за да не спят на голата земя. Много от войниците не са одобрявали зверствата.
Ефремов в крайна сметка се връща в Чечня. В края на май написва молба за напускане на армията, но среща заплахи от офицери.
"Офицери, които не са прекарали и ден в Украйна, ми казваха, че съм страхливец и предател. Не ми позволиха да подам оставка. Бях уволнен".
Обвиняват го, че е избягал от задълженията си и е пренебрегнал заповедта да се върне в Украйна. Определя се като "сериозно нарушение на дисциплината".
"След 10 години служба бях заклеймен като предател, дезертьор, само защото не исках да убивам хора“, казва той.
Моля, подкрепете ни.