Реклама / Ads
50| 6755 |03.10.2023 НОВИНИ

Бившият министър Ал. Николов: От май страната внася ток, енергийната система е в тежко състояние заради безвремие и мълчание

.
„От май месец страната ни внася огромно количество електроенергия. Това ще стане ясно съвсем скоро от оперативните данни на системните оператори. Въглищните централи не могат да произведат тока, от който имаме нужда“, каза бившият енергиен министър Александър Николов в предаването „Лице в лице“. „Българската електроенергийна система е в изключително тежко състояние, заради взети решения назад времето“, добави той.
 

Николов каза също, че е лъжа, че електричеството ще стане по-скъпо за домакинствата ще поскъпне, когато минат на свободния пазар. 58,5% от тока идва в тях от ТЕЦ-овете, който е по-скъп заради плащането на вредните емисии, обясни бившият министър. “Гражданите плащат в момента по-скъп ток и от индустрията, която е на свободния пазар”, каза Александър Николов.

 

„Единствено по времето на четворната коалиция имаше ясна посока, която комбинираше както държавните предприятия, така и големите централи. Тогава се поеха ангажименти за инвестиции и се проведоха срещи с всички заинтересовани страни – и синдикати, и представителите на работещите в енергийния сектор. Беше изработен план кое и как да се случи“, заяви Николов.


По думите му след оставката настъпило „10-месечно безвремие“, а после и „3-месечно оглушително мълчание“ относно случващото се в сектора. 

 

Според него служебните кабинети има своята роля за тази криза. В политическия кабинет на президента има хора, които са замесени и с интереси  в енергийния сектор.


Той смята, че мълчанието за моментното състояние на енергийния сектор от страна на управляващите издава или „огромен страх“, или „брутална липса“ на експертен потенциал.


Той коментира и протестите на енергетици и миньори: „Работниците винаги са били в пълното си право да изискват информация. Факт е, че 10 години никой не беше отишъл да разговаря с тях“, каза бившият министър на енергетиката във връзка с протестите на миньори и енергетици.


„Това, което очаквам да се случи, е поредното замазване на очите на работещите в този сектор“, категоричен бе Николов.


По думите му пазарните механизми изискват секторът да се трансформира, за да може да стане по-чист и по-конкурентоспособен.


„Истината е, че Стара Загора е уникален регион с невероятни активи. Стара Загора е единственият регион, в който е гарантирано, че няма да има проблем със заетостта. Напротив - ще има проблем с хората, които ще трябва да запълнят новите работни места. Но това няма кой да го обясни. Няма кой да обясни, че Стара Загора единственият регион, който разполага с всички ресурси за пълната трансформация“, посочи Николов.

 

Бившият министър заяви също, че ситуацията в “Булгаргаз” е толкова тежка, че дружеството няма да публикува финансовите си отчети и ще си плати санкцията за това, но не иска да излязат наяве това, което има в тях.

 

Николов не даде повече конкретни отговори за твърденията си. Той обясни, че много неща остават на тъмно, защото много политици са притеснени от евентуално служебно правителство и това, че в него могат да влязат зависими лица, както е било в предното.


„Вчера изтече законовия срок за публикуване на финансовите отчети на дружествата. Някои от тях съвсем случайно или не, не ги публикува. Има толкова много натрупани проблеми, че тази ескалация, която се случва в момента е само върхът на айсберга“, подчерта той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 15| 4194 |03.10.2023 Радев засипа с критики проекта за промени в Конституцията . 2| 4193 |03.10.2023 Орбан изнудва Брюксел за милиарди заради Украйна . 0| 3937 |03.10.2023 Елена Йончева: Журналистите в България вече ще се ползват с повече защита и свобода . 1| 4439 |03.10.2023 Синовете на Ел Чапо забраниха производството и продажбата на фентанил в Синалоа

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads