Близо 3500 станаха жертвите от опустошителното земетресение в Мианмар

В допълнение към разрушенията, неочаквани дъждове усложняват усилията за оказване на помощ и увеличават риска от разпространение на болести. Агенциите за помощ предупреждават, че комбинацията от дъждове и екстремни горещини може да доведе до огнища на заболявания като холера сред оцелелите, които са принудени да живеят на открито.
Том Флетчър, ръководител на хуманитарните операции на ООН, посети засегнатите райони и описа разрушенията като "потресаващи". Той подчерта необходимостта от осигуряване на повече палатки и координирани действия за подпомагане на оцелелите.
Международната общност реагира с изпращане на помощ и спасителни екипи. Съседни страни като Китай, Индия и държави от Югоизточна Азия предоставиха помощни средства и спасители. Съединените щати също обещаха финансова подкрепа за засегнатите общности.
Въпреки обявеното от военната хунта на Мианмар прекратяване на огъня на 2 април, има съобщения за продължаващи военни действия, включително въздушни удари в щатите Каренни и Шан. Това поражда опасения относно достъпа на хуманитарна помощ до засегнатите райони и безопасността на цивилното население.
Ситуацията в Мианмар остава критична, като международните организации апелират за незабавни и координирани усилия за предоставяне на помощ на засегнатите от земетресението и конфликта общности.
Моля, подкрепете ни.





