Брюксел пише сценарий за затваряне на „балканския маршрут“
Заплаха за по-нататъшното изпълнение на споразуменията е възприетата напоследък позиция на турското правителство - ако Европа не разреши безвизово пътуване на турските граждани в Шенгенското пространство, договорът се превръща в хартиен отпадък. Европейската комисия повторно заяви, че Анкара трябва най-напред да изпълни всичките 72 договорни условия. По пет от тях работата не е завършена, най-вече по (преработката на) закона за антитероризма, който в сегашния си вид е толкова всеобхватен, че позволява произволни арести.
Думите на турски президент се възприемат в брюкселските кулоари като реторика за вътрешна употреба. Реалният интерес на Анкара е да спомага за функционирането на споразумението с ЕС, чийто основни постановки не са се променили. Източниците отбелязват, че колкото и да е комплексна материята, ЕС трябва да положи усилия да възприема разделно реакцията на турското правителство на преврата и третирането на бежанците.
В Брюксел се отчита, изтъкват източниците, че през последните месеци е нараснал организационният и инфраструктурен капацитет на Гърция. Но в случай на повишен приток на имигранти ще трябва незабавно да бъде изпратен голям контингент служители, тъй като сегашният е далеч под предвидения щат поради липса на заявки от гръцка страна, уточняват от Еврокомисията. На Атина ще трябва да бъдат гарантирани адекватни фондове, които или ще бъдат за сметка на отнетите от Анкара, или ще се осигурят по други параграфи.
Нерешен остава проблемът с бавната процедура по преразпределение на бежанците. От 120 000, пристигнали в Европа от началото на годината, само 3700 са прехвърлени в други страни, различни от тези на първоначалния прием. Институциите на ЕС не разполагат с оперативен механизъм за въдворяване на определените квоти бежанци.
"Затварянето" или по-скоро управлението на северните граници на Гърция ще бъде най-тежката извънредна мярка, приложена в хода на кризата. Тя ще има и политически последици не само в Гърция, но и в Германия, където Меркел няма да подмине току-така срутването на един от най-силно желаните от нея стълбове, които крепят нейната политика на Wilkommenskultur (в буквален превод, култура на посрещане с "Добре дошли"). Това също ще налага докрай да се държи с прилагането на договора с Турция.
Но източниците в Брюксел не престават да повтарят, че при рязко влошаване на обстановката, ЕС няма за съжаление кой знае какви алтернативи, заключават прогнозите.
За илюстрация е поместена карта, на която границата между България и Турция е нанесена като "завършено преградно съоръжение", а тази между Македония и Гърция като "изграждащо се преградно съоръжение". Гръцко-албанската и гръцко-българската граници са пресечени със стрелки, обозначаващи "маршрути на бежанци", като същата стрелка е нанесена и по посока от западното гръцко крайбрежие към Италия.
Моля, подкрепете ни.