Част от дюните на плаж Каваци край Созопол са изчезнали
Въпреки това картата е приета с доста по-малко като площ дюни от предишните картирания.
Позицията на МОСВ се мотивира със същественото разминаване в определянето на границите на пясъчните дюни при неколкократните заснемания, свързани с процедурата по изработване на проекта специализираната карта.
Съгласно Наредбата за създаването и поддържането на специализираните карти и регистри, пясъчните дюни се отразяват в специализираните карти, като техните граници се заснемат от ботаник фитоценолог и експерт по брегова геоморфология.
Според екоминистерството през последните две години възлаганията през последните две години са именно на учени и експерти, притежаващи необходимия опит и експертиза в областите, свързани с определянето на пясъчни дюни.
„Видно от представените резултати и изработените проекти на специализирани карти са налице съществени различия между заключенията на ангажираните учени и експерти, участвали в посещенията на място“, се посочва в позицията на МОСВ.
От там допълват, че дефиницията за пясъчни дюни, дадена в Закона за устройството на черноморското крайбрежие, също създава възможност за различни интерпретации и води до разнопосочни резултати.
Затова е необходимо прецизиране на концепцията, методологията и критериите за определяне на пясъчните дюни, по начин недопускащ различни тълкувания, посочват още от ведомството.
Моля, подкрепете ни.