В чейндж бюрото човек губи повече, отколкото ако смени левове в евро в банката

"Да покажат, че България може да върви по-добре. Да не си мислят, че сме взели голямата награда с получаването на зелена светлина за влизане в еврозоната. Ако не се постараят, много бързо ще си отидат".
Участието в еврозоната налага много по-строги правила на българската икономика, което е добре, като се има предвид историята на нестабилния български лев, обясни още той по БНР.
"Това е една от най-силните валути в света. Влизаме в една общност, в която ако държавата ни има проблем, другите ще й помогнат. Страната ни ще има много повече възможности".
Калфин отбеляза, че във всяка от страните, които вече са приели еврото, първоначално е имало притеснения и съмнения.
"При нас не беше достатъчно и навреме обяснено какво следва, какво се случва. А намесата на президента за мен не е много обяснима. По-скоро я свързвам с това, което правят и някои опозиционни партии – използват всяка тема за собствения си политически дневен ред.
Няма от утре или от първи януари изведнъж хората да си отдъхнат и да си кажат, че всичко е наред. Тези притеснения ще продължат още месеци. Трябва да мине време и държавата да покаже, че може да се пребори със спекулата".
"Контролът е много строг от тези, които ни приемат. Нямам основание да се съмнявам и в данните за инфлацията на НСИ, защото те не са самостоятелни".
Той смята, че държавата би могла да удължи периода, през който ще може да се плаща и в евро, и в лева. За момента се предвижда това да продължи един месец.
"Ощетени от влизането в еврозоната ще бъдат тези, които укриват средства, получени от корупция и неплатени данъци. Това прочиства до голяма степен икономиката.
Моля, подкрепете ни.





