Честваме 24 май - празникa, който ни събира като нация!

Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност е български официален празник, честван на 24 май. На този ден в България се чества делото на славянските просветители Кирил и Методий и българската просвета и култура, включително и създаването на кирилицата в Преславската книжовна школа.
Денят на светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската азбука - бил отбелязван като църковен празник (на 11 май) още преди XII век, но за първи път е бил честван като национален Ден на просветата през 1851 година. Празникът на буквите е специална дата за всички нас. И без значение къде се намира човек трябва да пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този светъл майски ден.
Кирил и Методий
Кирил и Методий са родени в Солун (днешна Гърция). Методий - през 810 г., а брат му Кирил - през 827 г. В наши дни са запазени сведения само за по-важни събития в живота им. Двамата братя произлизат от многочислено семейство. Баща им, който се казвал Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария.
Поради ранната кончина на Лъв, грижата за двамата братя поема чичо им Теоктисто – висш държавник на Византийската империя. С годините двамата братя се образовали и изградили авторитет на уважавани и начетени личности. Кирил станал преподавател в Магнаурската школа, а Методий бил назначен за игумен в манастира Полихрон.
Около 855 година Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър свидетелства за това. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя се заемат да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен „Химна на Св. св. Кирил и Методий“ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите 6. Панайот Пипков създава музиката към химна на 11 май 1901 г.
24 май като празник на светите братя Кирил и Методий е официален празник и в Северна Македония, където се отбелязва подобно на празнуването му в България – с много цветя, песни и тържества на ученици и студенти. В центъра на Скопие има новопостроени монументални паметници на светите братя Кирил и Методий, както и на техните ученици – свети Климент Охридски и свети Наум. Такива монументални паметници има и в Охрид, където се пазят до днес мощите на учениците на Кирил и Методий – свети Климент Охридски – създателя на Охридската книжовна школа, и свети Наум.
В Чехия денят на Кирил и Методий е официален празник на 5 юли, когато недалеч от Бърно, на мястото на столицата на Великоморавия, от която е останал само манастир, се събират хиляди хора да отбележат деня на братята. Паметник на Кирил и Методий има на Карловия мост в Прага, а в катедралата Свети Вит на Пражкия град на витраж е пресъздадено делото на светите братя равноапостоли.
Ежегодно на 24 май българска държавно-църковна делегация се покланя пред гроба на св. Кирил в църквата „Св. Климент“ (San Clemente) в Рим, където български духовници извършват литургия, и е приемана от папата. През 2010 г. тази литургия е извършена за пръв път съвместно от български и руски духовници.
Румънският парламент обяви със закон 24 май за Ден на българския език в Румъния.
Какво ще предложи столицата на 24 май? Ето част от събитията в празничния ден:
По пътя на буквите
Министерството на туризма ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, със специално събитие на ул. „Съборна“. От 11:00 до 15:00 ч. улицата ще се превърне в живо пространство на словото, знанието, българската култура и писменост.
Програмата включва четене на детски книги, образователен куиз на тема „Обичам България“ с награди от платформата „Книговище“ и грамоти от Министерството на туризма.
В детската работилница с глаголически символи най-малките ще могат да оцветяват букви от глаголицата и да изработват магнитчета с послание. Всяко дете ще получи и специална таблица от БАН с визуалните съответствия между глаголица и кирилица.
На място ще има и фото кът с фонове от български забележителности, откъдето всеки посетител ще може да си тръгне със снимка за спомен. Благодарение на партньорство със Storytel, посетителите ще получат и ваучери за аудиокниги.
Голямата читалня
Читалня на открито, ретро трамвай с детски приказки, aудиокниги, срещи с любими автори и интерактивно 3D мапинг шоу на фасадата на Столична библиотека са само част от активностите в програмата на мултижанровия фестивал “Да поЧетем” 24 май на площад „Славейков”.
Юбилейната тема на фестивала е „Голямата читалня” и трансформира площада в място за четене на открито, размяна на книги и учебници, срещи с любими автори, слушане не аудиокниги и различни начини да празнуваме българската литература, писменост и слово.
През целия ден от 11:00 до 18:00 ч. посетителите могат да донесат и разменят свои книги и учебници в специално обособен кът пред Столична библиотека, както и да се сдобият с ново произведение от известни български издателства. Посетителите, които все още нямат читателски карти за Столична библиотека, ще могат да получат такава безплатно на изнесено гише.
Специално за празника на площада ще се завърнат някои от емблематичните антикварни търговци на книги със специална селекция от най-интересните четива, устояли на времето.
В духа на “Голямата читалня”, за посетителите ще бъдат разположени различни зони за отдих и четене, както и аудиоточки за класическа и съвременна литература от аудио библиотеката на Storytel.
За най-малките читатели ще има творческа зона с образователни игри за буквите и символите на София от #soSofia. Заедно с Visit Sofia организаторите готвят и друга атракция за децата – безплатна разходка с ретро трамвай на приказкитe, със специална селекция детски аудиокниги от Storytel.
Специалният маршрут на ретро мотрисата е от „Централна гара” до площад „Журналист” от 15:00 до 18:00 ч., със спирка на площад „Славейков“, а от 18:00 до 17:00 ч. Виктор Топалов от “Бохемска София” ще разказва в движение интересни истории за българските творци с начална спирка “Централни хали”.
От 16:00 ч., фестивалът „Да поЧетем” предлага и богата програма от срещи с любими български автори. На празничната сцена ще се качат съвременни писатели, които ще зарадват посетителите с литературни четения, истории и автографи.
Мила Попнеделева-Генова, Иван Ланджев, Мария Пеева-Мама Нинджа, Васил Попов, Ралица Найденова, Михаил Стоянов, поетите от инициативата на Столична библиотека “Млада метафора”, и други ще очакват своите почитатели на площада.
Кулминацията на празничния ден е в 21:00 ч., когато любимите книги ще оживеят на фасадата на Столична библиотека с тематичен интерактивен 3D мапинг от Еlektick.me с участието на публика и посетители.
Ден на отворените врати в Столичната библиотека
Столичната библиотека предлага в празничния ден посещение на централната си сграда и едногодишни безплатни читателски карти с подаръци – книги.
Можете да видите в Мраморното фойае стари издания на учебници в рамките на изложбата „Жажда за знание – поход към образование“. Уникалното илюстрованото издание „Азбука за малките“ от 1921 г. на Александър Божинов пък може да се разгледа в цифров формат на сайта на библиотеката.
Библиобусът на Столичната библиотека ще участва в празника на район "Овча купел", посветен на 24 май, в парк "Овча купел" от 10:30 – 14:00 ч. –ч. Всички посетители могат да разгледат мобилния филиал и да получат едногодишни безплатни читателски карти и подаръци.
Вход свободен в Археологическия музей
По случай 24 май Националният археологически институт с музей е с вход свободен, съобщиха от БАН. Вратите му ще бъдат отворени за посетители на празника от 10.00 до 18.00 часа.
Празникът в Музейко
"Музейко" отбелязва 24 май с тематични инициативи:
"Букворибар",
"Творческа зона",
"Аудио-визуална приказка за буквите",
работилница "Учителите на България",
представяне на книгата "Петте съвета на господин Муза" на Радостина Николова.
Моля, подкрепете ни.





