Членовете на ВСС - хора с безупречна репутация
Проведеният избор на инспектори и реакцията на гражданското общество дава конкретен повод да се обсъжда приемането на ясни правила за номиниране и избор на членове на ВСС, тъй като това е следващата процедура, която ще бъде проведена през 2012 г., заяви по време на срещата министър Ковачева.
Тези правила следва да бъдат подложени на широка обществена дискусия и да отговарят на принципите за почтеност, публичност и прозрачност.
По този начин ще се гарантира изборът на доказани професионалисти с безупречна репутация за членове на ВСС, смята министърът.
Неправителствените организации са поели ангажимент до края на януари да предложат проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт.
В срещата участваха зам.-председателят на Народното събрание Анастас Анастасов и Румяна Бъчварова, началник на кабинета на министър-председателя.
Поканата за дискусията е в отговор на писмата от неправителствени организации във връзка с проведения избор на инспектори към Инспектората на ВСС, който предизвика широко недоволство.
От Съюза на съдиите и няколко неправителствени организации тогава призоваха Народното събрание да спре процедурата по избора.
Според тях процедурата по номинирането на кандидатите е минала непрозрачно, изразиха се и съмнения относно професионалните качества на някои от кандидатите.
Заради това председателят на Етичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Цони Цонев се оттегли от поста си на инспектор в Инспектората към съвета, на който бе избран след прегласуване по искане на ГЕРБ.
В изявление до медиите той обяви, че с подаването на оставката си се противопоставя на опита за уронване на престижа на съдебната власт.
В срещата при министър Ковачева участваха представители на Съюза на съдиите в България, Институт "Отворено общество", Български хелзинкски комитет, Български институт за правни инициативи, Център за либерални стратегии, Център за изследване на демокрацията и други неправителствени организации.
Моля, подкрепете ни.