Какво правим с хората без осигуровки? COVID-19 и проблемите в здравната ни система
На брифинг ген. Мутафчийски бе запитан какво се случва с хората, които не са здравноосигурени. Генералът обясни, че не им се отказва лечение и в момента при тях във ВМА, настанени в болницата, има 8 такива лица. Обяви още, че никой не ги кара да си плащат нищо, но и най-вероятно Касата няма да покрие разходите за тези лица, а ще ги поеме болницата, каквото решение има право да вземе всяко едно лечебно заведение. Жестът на болницата е похвален и дано пациентите бъдат изписани здрави, но въпросът е принципен и касае много повече хора в цялата страна.
Според закона, в такива случаи пациентите трябва да си прати здравните осигуровки, като това трябва да се случи докато го изпишат от болничното заведение. В противен случай пациентите трябва да заплатят за лечението и престоя си в болница.
От това възникват редица въпроси:
Ако (не дай Боже) социално слаби семейства или ромска махала в столицата, където се предполага, че повечето жители не са здравноосигурени, пламне от COVID-19, при голяма част от хората настъпят усложнения и всички трябва да отидат във ВМА, отново ли няма да плащат?
Ако това се случи в малко населено място, например болницата във Видин или Монтана - какво става тогава? Не ги приемат в болницата ли?
Някой ще обяви ли колко са лицата с прекъснати здравни права у нас, на каква възраст са?
А ще отчете ли какви са причините да не плащат тези осигуровки?
Хората, които взимат решения, тестват ги безплатно и получават обгрижват ги в частни болници, едва ли са се замислил над тези проблеми. И да са не говорят за това. Допускаме, че е реална възможността да има много хора, които не отиват в болница дори и да са със сериозни оплаквания, насочващи към евентуална зараза с коронавируса, защото знаят, че нямат платени здравни осигуровки и няма да бъдат приети докато не изпаднат в безпомощно състояние и се наложи да се повика Спешна помощ.
Фрог Нюз
Моля, подкрепете ни.