Д-р Дечев пред Фрог: Заплатата на сестрата в „Св. Ив. Рилски” е 1800 лв., а Москов дава 1000
Искал съм да разбера каква е почвата на базата, на която се прави реформа. Факт е, че се дават от 20 до 50 пъти по-малко пари за пациенти. С орязани финанси не може да има високо качество на медицинските услуги.Ниската цена на лекарския преглед в амбулаториите води до увеличаване на разходите в доболничната помощ. А те са повече от над милиард, посочва д-р Дечев.
2 пъти се увиличиха хората в болниците. Гневът, който съм предизвикал у здравния министър, е заради моето несъгласие с методиката, с която ще се работи. В нея има 3 проблема. Първият е намаляването на финансите с 5до 8 %. Вторият е ограничаването на правата на хората до желаната от тях болница. Третият е, че се стъпва на погрешна база, която признава резултатите от 2014 година, а миналата година е с най-негативните резултати, разкрива медикът.
Той изнесе факти, от които става ясно, че на държавните болници се намалява финансирането, а на частните – се увеличава. Според данните на МБАЛ- Благоевград се отпускат пари на 90%, орязани са 10%. В същото време на частно лечебно заведение в същото населено място бюджетът е съществено увеличен при слаб ръст от 25%.
В МБАЛ- Бургас бюджетът е намален с 8%, а на голяма частна болница там – набъбнал с 111%. Сходно е положението в Русе и други областни центрове.
Д-р Дечев заговори и за нередности с онкомедикаменти. По думите му, болните от рак не са се увеличили, а парите за лекарства са станали много повече. В Благоевград от 8 милиона са станали 13 млн., в Русе – от 3 са станали 7 млн. , в София - от 13 са скочили на 21 млн. и прочие.
Лекарят обърна внимание, че злоупотреби правят и производителите на лекарства. Те отчитат, че зареждат болници, а в същото време тяхната продукция се изнася навън.
Дечев не подмина и темата за обединяването на болници. Той е убеден, че се прави единствено с комерсиална цел, а не в името на родното здравеопазване.
Моля, подкрепете ни.