Реклама / Ads
15| 17811 |30.12.2023 НОВИНИ

Defence Express: Могат ли ВСУ да свалят руски Ту-22М3 със ЗРК Patriot

.
Източник: БГНЕС
На фона на най-масираната ракетна атака на Русия в нощта на 28 срещу 29 декември, когато са изстреляни 158 ракети с голям обсег, се появи информация за предполагаемо сваляне на руски Ту-22М3, към момента няма официално потвърждение за това. Defence Express публикува анализ, който се опитва да отговори на въпроса "могат ли Въоръжените сили на Украйна да свалят руски Ту-22М3 с помощта на американските ЗРК Patriot".
 

"Зенитните ракети GEM-T (PAC-2) имат обсег на действие до 160 км и причината за неотдавнашното поразяване от руската тактическа авиация може би е именно в тази система за противовъздушна отбрана", пише украинското издание.

 

В същото време обсегът на действие на основното оръжие на Ту-22М3 - ракетата Х-22, в базовия ѝ вариант от 60-те години на миналия век, е 330 км. Във версията X-22M, приета на въоръжение през 1974 г., и X-22Н (1976 г.) обсегът нараства до 400 км, а в Х-22НА с лека термоядрена бойна глава - до 600 км.

 

В Руската федерация работата по по-нататъшното усъвършенстване на Х-22 е завършена в края на 80-те години и вместо да се присвоява нов индекс на модификацията, името ѝ просто е актуализирано на Х-32. Декларирано е, че чрез намаляване на теглото на бойната глава, което в конвенционалната версия на Х-22 е 960 кг, и чрез увеличаване на височината на огневата секция от 22-25 на 40 км, обсегът на изстрелването ѝ се е увеличил, според различни източници, до 600-1000 км.

 

Също така през септември 2023 г. руският министър на отбраната Сергей Шойгу показва на президента Ким Чен Ун нова версия на Х-22, за която се твърди, че е с увеличена бойна глава до 1750 кг, като вероятно е премахнат активният радар и тази ракета е превърната в управляема ударна ракета.







 

Тези разстояния са изключително важни за разбирането на границите на изстрелване на въпросните ракети Ту-22М3, като е възможно параметърът от 400 км да се приеме за минимален.

 

Също така, въз основа на информация от областната прокуратура на Черкаска област, на 29 декември, около 14:46 ч. Русия е ударила Смила с ракети Х-22, а ВВС на Украйна съобщават, че изстрелването е извършено от посока Курска област.

 

Ако теоретично разположим тези събития на картата, като се има предвид, че обсегът на изстрелване на ракетите е 400 км, е възможно Х-22 да бъдат изстреляни на разстояние 80-90 км от границата с Украйна. А ако условният Patriot е разположен на 40 км от границата с Русия, това означава, че мястото на изстрелване на Ту-22М3 все още попада в обсега на 160 км на този зенитно-ракетен комплекс.

 

Но в допълнение към обхвата на унищожаване на целите всяка система за противовъздушна отбрана или ракета "въздух-въздух" има параметър, наречен "зона на недопускане на бягство" - обхватът, при който вражеският самолет със сигурност няма да излезе извън обхвата на унищожаването. Веднага щом бордовите системи засекат радара на противника за прихващане, самолетът извършва противовъздушна маневра и се опитва да преодолее дистанцията.

За зенитните ракети GEM-T (PAC-2) зоната, от която не може да се избяга, се оценява на 110 км, което е с 50 км по-малко от максималния обсег. Това означава, че за да се осигури гарантирано поразяване, Patriot трябва да се приближи още повече и да се разположи почти на границата.







 

Тези изчисления, разбира се, са чисто илюстративни и се основават на минималния очакван обсег на X-22 от 400 км. Разбира се, възможно е да се обсъждат възможностите на Ту-22М3 да извършва активни противовъздушни маневри, въпреки че би било по-интересно това да се провери на практика.  И това е без да се отчита фактът, че Русия може напълно да неутрализира този сценарий просто като избере цели за удари, които позволяват изстрелване на по-големи разстояния, както и като използва Х-32.

 

Освен това Руската федерация е напълно наясно с липсата на ЗРК с голям обсег в Украйна и всъщност понякога използва Ту-22М3 с Х-22, знаейки, че поради липсата на такива системи украинските ВВС просто не могат да разположат такова оръжие в очакване на "успешен лов". Нещо повече, руснаците дори не използват Х-22 срещу цели, които могат да бъдат покрити от системи за противовъздушна отбрана, способни да прихващат такива ракети. Последното обяснява защо според командването на военновъздушните сили досега не е свалена нито една Х-22.

 

В същото време това не означава, че екипажите на руските Ту-22М3 ще могат да извършват атаки до безкрай. В края на краищата украинските военновъздушни сили неведнъж са демонстрирали, че могат да провеждат ефективни операции, които са неочаквани за противника.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 5377 |30.12.2023 Необичайните Новогодишни традиции за изпращане на старата и посрещане на новата година по света . 1| 4522 |30.12.2023 Доставка на провизии: Израелската армия обяви пауза в боевете в лагер в град Рафах . 29| 9172 |30.12.2023 Политически съюзник на Путин падна от третия етаж на къщата си . 7| 4679 |30.12.2023 След намеса на консула ни в Будапеща: Блокираните българи на сръбско-унгарската граница вече пътуват

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads