Реклама / Ads
10| 3395 |09.02.2022 НОВИНИ

Депутат от ПП: На крачка сме да имаме медицински хеликоптери

.
Георги Гвоздейков
Вече сме на една крачка от реализирането на тази цел. В Плана за възстановяване и устойчивост кандидатстваме за системата ХЕРМЕС. Това каза депутатът от ”Продължаваме промяната” и зам.-председател на транспортната комисия в парламента Георги Гвоздейков в коментар на темата кога ще полети първият медицински хеликоптер у нас.
 

Заявили сме пет хеликоптера на стойност 120-130 млн. лева. Една такава машина струва 20-22 млн. лева с ДДС. По друга програма са заложени 20 млн. лева за шеста такава машина, обяви той.


По план са заложени и шест оперативни бази, където да бъдат обслужвани хеликоптерите. Те ще бъдат така разпределени, че да покриват въздушното пространство на Република България. Всеки хеликоптер ще покрива определена територия, изчислено така, че да бъде на мястото на произшествието до 18-20 минути, уточни Гвоздейков.


Той добави, че теглото на една такава машина е около 3800 килограма, като машината е проектирана специално за медицински цели. Машината ще каца на специализирани площадки. Голяма част от обучението на пилотите е на тренажор. Тепърва ще се иазгражда една доста сложна система и ще се работи по нея, посочи зам.-председателят на транспортната комисия.


Ако планът бъде одобрен в най-кратки срокове, ние незабавно започваме да работим по тази система. Първите стъпки вече дори са направени. Направен е кординационен щаб между Министерството на транспорта, Министерството на здравеопазването и МВР, който да предложи законови промени в тази посока, каза още Георги Гвоздейков.

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 5748 |23.07.2024 Министър Гвоздейков: До края на годината България трябва да има 3 медицински хеликоптера . 4| 3194 |31.05.2024 Гвоздейков: От МЗ зависи откога с медицинския хеликопер ще започнат да се превозват спешните случаи . 2| 2902 |30.11.2023 Министър Гвоздейков: На 15 януари първият български медицински хеликоптер пристига у нас . 1| 3831 |31.10.2022 До края на 2024г. България трябва да има 6 медицински хеликоптера

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads