Депутатите увеличиха данъчните оценки на недвижимите имоти с 50%
Увеличение на данъчните оценки на недвижимите имоти предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, които парламентът прие на второ четене.
Коригират се коефициентите за местоположение, които са с най-голяма тежест при определяне на данъчната оценка.
Отчита се местонахождението на имота - по категория и зона, това дали имотът е в строителни граници или извън тях, дали имотът е във вилна зона, а по отношение на производствените и селскостопанските имоти - дали те се намират в благоприятно или неблагоприятно положение от гледна точка на инфраструктурата.
Вдигането на коефициентите за местоположение е с 50 на сто и ще доведе до съответно увеличение на данъчната оценка на недвижимите имоти със същия процент.
Депутатите решиха да намалят данъчната ставка, върху която общинските съвети определят размера на данъците - от 1,5 до 3 на 0,5 до 2 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот.
Няма да се облагат с данък недвижимите имоти с данъчна оценка до 2520 лева.
Освобождават се от данък сградите на Българския Червен кръст и организациите на Червен кръст, регистрирани в друга държава-членка на ЕС.
"Възможно е данъкът за сметта също да се вдигне и да има негативен ефект за гражданите", обясни в Парламента зам. министърът на финансите Кирил Желев след гласуването на промените. Той допълни, че хората трудно различавали данък сгради от такса смет, тъй гледат общата сметка, а не разбивката в нея. Възможно било имотният данък да е по-висок, защото крайните решения са предоставени на общините.
снимки Вяра Йовева
"Максималната сума на имотния данък ще бъде тази, която беше и досега", заяви пък дерутатът от БСП Румен Овчаров.
Депутатът Евгени Чачев от ДСБ заяви, че увеличението на данъците ще утежни положението на българските семейства. Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.