Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
2| 4705 | НОВИНИ

Десислава Танева: Африканската чума е в пик, но е контролирана

Десислава Танева
Десислава Танева
Африканската чума е в пик при дивите свине, но епидемията пи прасетата у нас към момента е овладяна и контролирана. Над 200 хиляди са умъртвените животни от началото на регистрирането на заразата.
 

Това обви пред бТВ земеделският министър Десислава Танева.

 

По думите й  това е причината да бъде  удължен срокът за лов на диви свине, уточни министърът. В началото на сезона от отстреляните диви прасета 2% са били с вирус, а в края на сезона – 10%.

 

Стопаните биха могли да отглеждат прасета в частните си стопанства отново още това лято, каза още Танева. Тя напомни, че отглеждането на прасета в задния двор трябва да е само за лични нужди и не е законно да се продават.

 

Относно обезщетенията за унищожена реколта от градушки Танева обяви, че се подготвя създаването на взаимоспомагателен фонд, в който земеделските производители доброволно да правят вноски.

 

От този фонд, както по оперативната програма за селските райони, ще се изплащат обезщетения, но само на фермерите, които са внасяли във фонда, каза земеделският министър. Тя уточни, че и досега е имало средства в оперативната програма за управление на риска, но те не са използвани заради липсата на фонд.

 

Танева коментира и актуалната тема с китайския коронавирус. По думите ѝ у нас са предприети всички мерки срещу заразата и тя няма как да оцелее в храни, доставени от Китай, тъй като те пътуват много дълго време.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Десислава Радева: Държавната измяна дебне отвсякъде... 7| 5778 | Десислава Радева: Държавната измяна дебне отвсякъде... Лидерът на БОЕЦ разказа за срещата си с новия зам.-главен прокурор Десислава Пиронева 6| 13998 | Лидерът на БОЕЦ разказа за срещата си с новия зам.-главен прокурор Десислава Пиронева Над 35 млн. евро струвала африканската чума на България 1| 4499 | Над 35 млн. евро струвала африканската чума на България Унищожават още 40 000 прасета заради африканската чума 6| 4593 | Унищожават още 40 000 прасета заради африканската чума

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads