Джордже Симион – победителят на изборите в Румъния… който е със забрана за влизане в Украйна

С 99% преброени гласове в неделя вечерта, Джордже Симион – лидер на крайнодясната партия „Алианс за обединение на румънците“ (AUR), която започна като антиваксърско движение по време на пандемията – е убедително начело с прогноза за 40,5% от вота, предаде The Guardian.
Далеч зад него на второ място е кметът на Букурещ Никушор Дан с 20,89%, а трети е общият кандидат на управляващата коалиция Крин Антонеску с 20,34%. Антонеску призна поражение малко след полунощ, заявявайки, че „резултатът е необратим“.
Двамата кандидати с най-много гласове ще се изправят един срещу друг на втори тур на 18 май, близо шест месеца след като първоначалният вот беше анулиран заради предполагаема „масирана“ руска кампания за влияние.
Поддръжниците на Симион отпразнуваха резултата в Букурещ, след като екзитполовете бяха обявени. „Това не е просто изборна победа, а победа на румънското достойнство. Това е победа на онези, които не са загубили надежда, на онези, които все още вярват в свободна, уважавана и суверенна Румъния“, заяви той.
Проучванията в Румъния не са особено надеждни, но няколко от тях сочат, че Симион би могъл да победи Дан на балотаж, макар да би имал по-трудна надпревара срещу Антонеску – добре позната фигура, въпреки че е извън активната политика от десетилетие.
Далеч от европейския път?
Победа на крайната десница би могла да отдалечи Румъния – страна, граничеща с Украйна и член на ЕС и НАТО – от настоящия ѝ проевропейски курс и да я превърне в нов разрушителен фактор в рамките на съюза и трансатлантическия алианс.
Това би било приветствано от консервативни националисти в Европа и извън нея, включително от високопоставени фигури от администрацията на Тръмп като вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който обвини Букурещ в „отказ от демокрация“ след анулирането на първоначалния вот.
Този вот беше спечелен от Калин Геореску – крайнодесен, проруско ориентиран независим кандидат, който обяви нулеви разходи за кампанията си. Той беше дисквалифициран от Конституционния съд на Румъния след разсекретяване на разузнавателни документи, според които е имало руска операция за влияние.
През февруари Геореску, който отрича вина, беше поставен под разследване по обвинения за неправомерно отчитане на финансирането на кампанията, злоупотреба с дигитални технологии и популяризиране на фашистки организации. През март му беше забранено да се кандидатира отново.
Президентът на Румъния има полуизпълнителни правомощия, включително значително влияние върху външната политика, националната сигурност, разходите за отбрана и назначенията в съдебната система. Той също така представлява страната на международната сцена и може да налага вето върху важни гласувания в ЕС.
В страната преобладава антиелитно настроение – средният доход на домакинствата е една трета от средното за ЕС, над 30% от населението (19 милиона души) е в риск от бедност и социално изключване, а почти 20% от работната сила е емигрирала.
Останалите кандидати
В неделя Симион, на 38 години, пусна гласа си заедно с Калин Геореску, като заяви, че двамата имат „само една мисия: връщане към конституционен ред, връщане към демокрация. Нямам друга цел освен първото място за румънския народ“.
Геореску, на 63 години, нарече повторните избори „измама, организирана от онези, които превърнаха измамата в единствена държавна политика“, но каза, че гласува, за да „признае силата на демокрацията, силата на вота, който плаши системата“.
Никушор Дан, на 55 години, математик и бивш антикорупционен активист, основател на партията „Съюз за спасяване на Румъния“ (USR), се кандидатира като независим с проевропейската платформа „Честна Румъния“. Той заяви, че е гласувал „за надеждата и за едно ново начало“ за страната.
Крин Антонеску, на 65 години, чиято кандидатура е подкрепена от управляващите Социалдемократи и дясноцентристката Националнолиберална партия, каза, че е гласувал „за обединена Румъния, за силна Румъния, за достойна Румъния“.
Симион се описва като „по-умерен“ от Геореску, но последователно настоява за румънски „суверенитет“ и призовава за възстановяване на границите на страната от преди Втората световна война – за сметка на Молдова и Украйна, откъдето му е забранено да влиза.
За разлика от Геореску, Симион често осъжда Русия, но атакува Брюксел и хвали републиканците на Тръмп в САЩ. Той заявява, че възнамерява да създаде съюз от страни в рамките на ЕС „в духа на MAGA“.
В неделя той каза, че ако спечели, ще въведе Геореску в управлението. „Има няколко начина, по които – ако румънският народ го поиска – г-н Геореску може да бъде в ръководството на страната ни и ще ги използваме“, каза Симион. „Можем да формираме мнозинство и да го направим премиер, можем да свикаме предсрочни избори или референдум.“
През декември в Румъния се проведоха парламентарни избори, при които AUR на Симион и други крайнодесни групи спечелиха 35% от местата.
Предсрочни избори могат да бъдат свикани, ако парламентът отхвърли две последователни правителствени номинации в рамките на 60 дни. Експерти смятат, че това е малко вероятно, тъй като досега не се е случвало, а управляващата центристка коалиция изглежда засега е обединена.
Ако бъде избран, Симион заяви, че ще разкрие „колко много сме допринесли за военните усилия в Украйна – в ущърб на румънските деца и нашите възрастни“.
До момента Румъния е дарила зенитно-ракетна система Patriot на Украйна, обучава украински пилоти и е помогнала за износа на 30 милиона тона украинско зърно през черноморското си пристанище Констанца след началото на руската инвазия.
Кой е 38-годишният пламенен лидер на партията „Алианс за обединение на румънците“ (AUR) и как се доближи толкова много до президентския пост?
Фен на Тръмп
Симион е завършил история и бързо се включва в активизъм, участвайки в улични протести с призиви за обединение на Румъния с Молдова – ултранационалистическа, иредентистка идеология.
През 2019 г. основава партията AUR, след неуспешен опит да бъде избран в Европейския парламент като независим кандидат. Симион, който гордо носи червена бейзболна шапка с логото на Доналд Тръмп, описва стила на партията си като „тръмпистки“. След парламентарните избори миналата година, партията му вече е втората по големина сила в румънския парламент.
Много от политиките на AUR съвпадат с тези на движението MAGA на Тръмп – от социалния консерватизъм (партията се обявява за про-християнска и про-семейна) до спиране на военната помощ за Украйна.
Подкрепата за партията рязко нарасна по време на пандемията от COVID-19, като AUR насърчаваше антиистна нагласа, противопоставяше се на правителствените мерки за ограничаване на вируса и разпространяваше конспирации относно ваксините в социалните мрежи.
Забрана за влизане в Украйна
През 2024 г. на Симион му беше забранено да влиза в Украйна за три години заради „системна антиукраинска дейност“, според Киев. Той отрича да е срещу Украйна или да подкрепя Русия, заявявайки, че е просто „про-румънски“. Многократно му е забраняван достъп и до Молдова, като Кишинев го обвинява в застрашаване на националната сигурност, съобщава Politico.
Симион често напада Брюксел и заплашва да нарушава европейски закони, с които не е съгласен, въпреки че настоява Румъния да остане член на ЕС. Миналия месец той заяви пред POLITICO, че отхвърля етикета „крайна десница“.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.





