Реклама / Ads
12| 4981 |14.05.2014 НОВИНИ

ДКЕВР сметна: ЕРП-тата имат над 2600 нарушения

.
При одита на трите електроразпределителни дружества - ЧЕЗ Разпределение, ЕВН и Енерго-Про, са открити над 2600 нарушения. Това е сериозна цифра. Не става дума за един или два акта, а 2690 различни нарушения, подчертаха от регулатора.
 

Това съобщиха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на нарочна пресконференция, предаде БГНЕС.

Най-много са нарушенията, свързани с подмяна на електромерите, става ясно от данните след одита. Само при ЧЕЗ са констатирани 1088 нарушения от направени 1283 проверки (в 85% от проверените случаи).

349 са нарушения на ЕВН, за които са съставени констативни протоколи, при 553 проверки – това са 63% от направените проверки. Други нарушения са свързани с отчитането на консумирана електроенергия за период, по-дълъг от утвърдения от ДКЕВР. т.е. вместо ЕРП-то да отчита енергията за законоустановения срок (31 дни), те са отчитали за по-дълъг период, което е увеличило сметките за ток на хората за отчетения не по законоустановения период, съобщиха още от ДКЕВР.

"Наред с констатираните нарушения е установено изплащане на необосновани комисионни на свързаните дружества, необосновано високи разходи за мениджърски и консултантски услуги и неотразени във финансовите резултати по-малко разходи за технологични загуби по мрежата на "ЕВН България Електроразпределение" ЕАД, "ЧЕЗ Разпределение България" ЕАД и "Енерго-Про Мрежи" АД", пише в доклада за одита.

Анализ на финансовите показатели на трите ЕРП-та, включително отчетените приходи, технологичните загуби и административните разходи и разходи за експлоатация и поддръжка, е извършен по време на одита.

Милиони повече приходи над утвърдените са отчели дружествата през целия период. Те са имали необходимост от много по-малък размер технологични загуби в сравнение с това, което те са заявили и им е заложено от регулаторния орган, разясниха от ДКЕВР.

По-големите печалби на дружествата не са били отчетени, а са използвани спестени пари за увеличаване на административните разходи, в т.ч. консултантски услуги, комисионни, мениджърски услуги, външни услуги от свързани лица и др. преки разходи за експлоатация и поддръжка.

На 12 май ДКЕВР прие докладите на работните групи за извършените регулаторни одити на трите ЕРП-та, които бяха проведени в продължение на 4 месеца от експерти на Комисията и външни експерти. Тези одити не бива да се бъркат с процедурата по отнемане на лицензиите на крайните снабдители, която върви съгласно процедурните правила и която стартирахме на 19 март, обясниха регулатора.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 5324 |13.05.2014 КЗК обвини ЕРП-тата за господстващо положение . 3| 5285 |09.05.2014 Преговорите между НЕК и ЕРП-тата пред провал . 5| 5892 |30.04.2014 Др.Стойнев: ЕРП-тата да работят в България така, както в собствените си държави . 11| 5384 |28.04.2014 ДКЕВР ще мисли за ЕРП-тата още две седмици

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads