Реклама / Ads
2| 22192 |16.09.2022 НОВИНИ

Докато Радев се ръкостиска с висши руски шефове, Германия поема контрола над „Роснефт“ на нейна територия

.
 

Германия поставя дейностите на местното подразделение на руския петролен гигант „Роснефт“ под попечителството на германски държавен регулатор, съобщиха световните агенции.

 

Германското подразделение на „Роснефт“ управлява множество рафинерии в страната, включително съоръженията край северногерманския град Швет и според Берлин целта на решението е да се гарантира националната енергийна сигурност.

 

Дейностите на „Роснефт“ в Германия, които осигуряват около 12 процента от капацитета за преработка на петрол на най-голямата европейска икономика, са поставени под попечителството на федералната агенция, която управлява енергийните мрежи, уточнява Франс прес, позовавайки се на съобщение на министерството на икономиката.

 

Канцлерът Олаф Шолц, министърът на икономиката Роберт Хабек и премиерът на провинция Бранденбург ще представят по-късно днес подробности около решението относно подразделението „Роснефт Дойчланд“ (Rosneft Deutschland), което е сред най-големите предприятия за преработка на петрол в страната.

 

Рафинерията в Швет е четвъртата по големина в Германия и доставя около 90 процента от горивата за столицата Берлин. Тя получава целия необходим й суров петрол от петролопровода „Дружба“ от построяването си през 60-те години. Министерството на икономиката посочва също така, че има дългосрочни планове за бъдещето на рафинерията, в която работят около 12 000 души.

 

Освен нея под държавен контрол се поставят и рафинериите „МиРо“ (MiRo) и „Байернойл“ (Bayernoil), както и подразделението „Ер Ен рифайнинг енд маркетинг“ (RN Refining & Marketing GmbH), уточнява АП, цитирана от БТА. 

 

„Роснефт“ по-рано указа, че не възнамерява да спира вноса на руски петрол въпреки перспективата за влизане в сила на ембарго от страната ЕС от 1 януари 2023 година.

 

Тази година германските власти поеха контрола и над дружеството „Газпром Германия“, подразделение на руския концерн „Газпром“.

 

У нас, въпреки недоволството срещу високите цени на течните горива, властта досега не си е и помисляла да предприема подобни мерки срещу „Лукойл“. Съвсем наскоро дори се стигна до там, че държавният глава Румен Радев да се среща с висши шефове на руската фирма.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3506 |15.09.2022 Д. Смилов: Защо от противник на модела ”Борисов” Радев се превърна в инструмент за връщането на ГЕРБ на власт? . 0| 2704 |15.09.2022 Радев: Образованието да стане стратегически национален приоритет . 0| 2656 |15.09.2022 Румен Радев: Училището е свято място, не е просто символ на знание . 0| 2655 |15.09.2022 Радев ще участва в траурната церемония по повод погребението на кралица Елизабет Втора

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads