Докладът на ЕК ни опъва ушите заради съдебната система
ЕК отчита, че в периода на наблюдение по настоящия доклад в страната са управлявали три разлини правителства, както е имало и криза със съставянето на правителство, но подчертава, че основата за предприемане на реформи е да бъдат признати проблемите и да се идентифицират мерките за справянето с тях”.
Цитирани са резултатите от проучването на Евробарометър, според които корупцията, организираната престъпност и неуредиците в работата на съдебната система са основен проблем за българските граждани.
„В реформата на Висшия съдебен съвет има известен напредък, но все още не е постигнала образа на автономна и независима институция, способна да защитава независимостта на съда срещу изпълнителната и законодателната власт”, пишат от Брюксел, като подчертават, че предприетите реформи са в правилна посока, но трябва да се следват стриктно.
Стратегията за реформа на съдебната власт „с изключително ниво на прецизност” е оценена като „важна стъпка” на управляващите. В мониторинговия доклад се посочва, че „предстоящият анализ на съществуващите антикорупционни мерки ще даде полезни насоки за бъдеща стратегия” и в тази посока.
В същото време, „големият брой неразрешени случаи и малкото добри примери хвърлят сянка върху работата по борбата с организираната престъпност и повишаването на професионализма на органите на реда в тази област”.
От ЕК напомнят, че в предишния си доклад са отдали обществения скептицизъм към реформите с конкретни скандали, но реакцията на българските власти продължава да не отговаря на очакванията. Затова и от Брюксел настояват да се покаже, че реформата ще бъде основен политически приоритет.
„Това изисква промяна в политическата култура и ясно съзнание, че тези проблеми са на върха на политическия дневен ред”, казват от ЕК.
Моля, подкрепете ни.