12|
5224
|15.07.2013
НОВИНИ
Дора Янкова: Има идея за банков омбудсман
Всички предложения за регулиране на отношенията на гражданите с банките, трябва да се сложат на законодателната маса. Трябва да застанем на страната на гражданите и същевременно да отчетем, че е нужна стабилна финансова среда в България.
Трябва да решим конкретно какви промени да се направят, така че хората да нямат основание да се гневят, когато подписват договор с банка и едностранно им се вдига лихвата по кредитите.
Това обясни депутатът от ПГ на КБ Дора Янкова, която е и член на бюджетната комисия в НС в ефира на БНР. Тя добави, че в такава ситуация гражданите питат, кой е на тяхна страна. Според нея в силното икономическо време на хората са се предлагали много щедро кредити и дори не се е анализирала тяхната финансова стабилност. "Какво правим сега с хората, които си отглеждат децата, с хората, изпаднали в криза, с безработните, които имат отношение с банкова институция", запита тя.
"В банките има добре охранявани пари с много високи лихви, а ние ходим бедни и икономиката не върви", заяви Янкова. Помолена да коментира нужните мерки, които трябва да бъдат предприети за подобряване на настоящото положение, Янкова отговори, че в Комисията по бюджет и финанси трябва да се направи сериозна дискусия. Според нея в обсъждането е нужно да вземат участие представители на: Асоциацията на банките, потребители на банкови кредити, бизнес средата, с Банковия надзор, БНБ и народни представители.
"На първо място трябва да се провери, как е защитен кредитополучателят като физическо лице и проблемите с ипотечни кредити на хора с единствено жилище, когато някой е безработен и има малко дете". На второ място тя посочи въпроса за бизнес средата и кредитите. Като друг важен момент социалистката изтъкна и факта, че по ГПК банката е първа, когато трябва да получи средства при фалита на предприятие, и всички надолу нямат защита.
Тя поясни, че народните представители частично са решили този въпрос с промените в Закона за гарантиране на вземанията на работници и служителите при несъстоятелност на работодателите, който тази седмица се гледа в парламента.
Помолена да коментира възможност за реакция от страна на Асоциацията на банките, че ако бъдат принудени да разсрочват и опрощават кредити, това може да повлияе на коректните ползватели на кредит и тези, които тепърва искат да ползват такива, тя отговори: "Трябва да намерим начин да се осъществи нужната регулация. Не можем да робуваме само на финансовата стабилност" и даде пример с коректността на Асоциацията на испанките банки, която разсрочва плащанията на кредити на хора с малки деца.
На въпрос дали ще бъде създаден закон, който да обхваща не само отношенията на банките с частните лица, но и с общините и бизнеса, тя отговори, че трябва да се видят съществуващите до момента законови рамки и в отделните закони ако трябва да се направят промени.
Според социалистката времето е чувствително и от площадите звучат искания за нова регулация и допълни "Не можем да стоим и да казваме: "Нищо не се случва в България". Ние за това сме поели ангажимента да сме представители на народа, да можем да правим регулация в обществените отношения". Янкова беше категорична, че регламентите ще бъдат в пряка връзка и с идеята за закон за фалита на физическите лица.
Тя съобщи, че има идеи Комисията за защита на потребителите да е посредник в извънсъдебни спорове между банки и длъжници и да има банков омбудсман, но трябва да се проведе диалог и да се уточнят подробностите. "Председателят на комисията по бюджет и финанси Йордан Цонев и другите и членове имат волята да се направят нужните промени", категорична беше Янкова.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads