Доц. Спасов: Лекарите имат нужда от доверие, а не от спекулации
Това заяви в писмо до медиите доц. Любомир Спасов, директор на УБ „Лозенец“ и декан на Медицинския факултет към Софийския университет „Св. Кл. Охридски“, по повод отправените обвинения от Центъра за защита правата в здравеопазването.
Миналата седмица от организацията на д-р Стойчо Кацаров направиха зловещи разкрития за трансплантациите в болница "Лозенец" и поискаха премиерът Бойко Борисов незабавно да уволни директора й.
Според доц. Спасов от центъра умишлено изопачават фактите, с което рушат доверието на хората в българската медицина, и отнемат надеждата им да получат квалифицирана и съвременна медицинска помощ в България.
“Българската медицина и Университетска болница „Лозенец“ направиха изключителен пробив в една от най-сложните области – трансплантациите. И за това българското общество не само знае, но и даде своята подкрепа. Фактите в това отношение са очевидни. Най-трудното в процеса на трансплантации не са сложните операции, а доверието на обществото. Със злонамерените си твърдения представителите на Центъра за защита правата в здравеопазването очевидно искат не само да спрат трансплантациите в България, но и да обслужат твърде съмнителни интереси, за които е по-важно отговорността за българските граждани и пациенти, и особено за децата, да бъде „изнесена“ и „продадена“ в чужбина. Кой има интерес от това? Отговорът трябва да бъде даден, включително и за да се защитят правата на пациентите”, пише в писмото доц. Спасов.
Според него изнесената статистика не отговаря на истината и показва некомпетентност за трансплантациите.
По думите на специалиста от 2004 г. до момента в „Лозенец“ са направени общо 80 такива операции, от които 22 чернодробни трансплантации на деца. Успеваемостта им съответства на средната за Европа – 80%, което е огромно постижение на българската медицина и на лекарите в болницата.
Доц. Спасов уверява българските граждани, че болница „Лозенец“ отговаря на всички нормативни изисквания и притежава необходимите професионални и материални ресурси за осъществяване на тази сложна, високотехнологична медицинска дейност.
Моля, подкрепете ни.