Дроновете-прехващачи – ключово оръжие в отбраната на Украйна

Русия е счупила рекорди по брой дронове, изстреляни в Украйна. В същото време, според един украински служител, броят на дронове, изстрелвани от Русия, скоро ще достигне 1000 на ден. Той добави, че конвенционалните системи за противовъздушна отбрана са твърде скъпи, за да бъдат дългосрочно решение, докато електронните противодействия не са достатъчно ефективни, за да осигурят пълна защита.
Независимо от специфичния дизайн, всички дронове-прехващачи трябва да бъдат по-бързи и следователно вероятно по-скъпи от обекта, който се опитват да ударят, пише The Telegraph. Съответно, те трябва да са леки, за да увеличат максимално скоростта и обхвата си.
Експлозивната бойна глава увеличава щетите, но също така добавя тегло, така че някои конструкции са просто летящи овни, предназначени да свалят цели от небето. В същото време, ако се желае по-високо съотношение на унищожаване от едно към едно, прехващачите трябва да могат да издържат на множество удари, така че трябва да са здрави.
И накрая – необходими са много дронове и много пилоти, които да ги управляват, показва войната в Украйна.
„Нужен е поне един прехващач за всеки Шахед. Но също така е необходимо той да бъде разпределен по районите, които атакуват - обикновено Киев, Одеса и градовете в центъра на страната - или по маршрутите до тях. И тогава трябва да се вземе предвид гъвкавостта, защото е доста лесно за руснаците да променят траекториите на полета“, казва Марсел Плихта, бивш анализатор на разузнаването на армията на САЩ.
И дори ако тези логистични проблеми могат да бъдат преодолени, прехващачите на дронове имат други ограничения и не могат да заменят цялата противовъздушна отбрана.
„Вече ги използваме и разширяваме употребата им. Но те не могат да заменят всичко. Противовъздушната отбрана срещу дронове е сложна система“, казва Юрий Игнат, говорител на украинските ВВС.
Според него, подобни дронове нямат много голям обхват - само няколко десетки километра:
„Те работят само локално. И не винаги могат да летят, при лошо време, в мъгла и т.н.“
Ето защо украинските МиГ-29 и F-16 остават критични за мисиите на противовъздушната отбрана; конвенционалните системи продължават да се използват; а нискотехнологичните екипажи на монтирани на камиони картечници все още са отговорни за почти половината от всички прихващания.
Преди няколко дни началникът на отдела за комуникации на украинските ВВС Юрий Игнат съобщи, че Украйна създава нови подразделения за противовъздушна отбрана , които ще бъдат оборудвани с дронове-прехващачи.
Както отбеляза авиационният експерт Богдан Долинце, дроновете-прехващачи няма да бъдат ефективни срещу крилати или балистични ракети . Според него, дроновете-прехващачи ще бъдат ефективни срещу бавни цели, летящи на височина от 2 до 4 км със скорост до 250 км/ч.
Моля, подкрепете ни.





