Две трети от българите не вярват, че медиите са независими
Това са основните резултати от проведеното второ национално проучване на социологическата агенция "Алфа рисърч" по поръчка на "Фондация Конрад Аденауер" в рамките на проекта "Медийна програма Югоизточна Европа". Данните представи на конференция изследователят Нели Динева.
Според проучването 34% от българите имат висок кредит на доверие в европейските институции, а 30% посочват Германия като държавата гарант за институционална сигурност и компетентност.
Гражданското доверие в журналистиката е ниско - 63% от хората смятат журналистиката у нас за зависима.
Телевизията се запазва като най-използваното средство за информация у нас, като повече от половината анкетирани я определят като качествен източник на новини.
Спрямо резултатите от 2017 година дялът на телевизията в това отношение намалява с 10%.
Социалните мрежи като "Фейсбук" и "Туитър" пък не са предпочитано средство за информация, показват обществените нагласи.
Печатните медии и социалните мрежи са най-големите разпространители на фалшиви твърдения, става ясно от изследването.
Нели Динева уточни и че нито радиото и телевизията, нито социалните мрежи и новинарските сайтове са застраховани от това да генерират фалшиви твърдения и дезинформационни материали.
Интернет страниците на институции и неправителствени организации служат по-скоро като справка и са много рядко употребявани канали на информация, отбеляза Динева.
Спаднало е доверието в НАТО и САЩ в рамките на една година, сочат данните на "Алфа рисърч".
Моля, подкрепете ни.