Екатерина Захариева: Далеч сме от обявяването на края на пандемията
Това каза външният ни министър Екатерина Захариева в предаването "Лице в лице" по бТВ.
"Ситуацията е много динамична и аз призовавам българите, които са решили да пътуват, да проверяват сайта на МВнР и да се информират какви са изискванията за всяка една държава. Мога да дам пример - Испания първоначално обяви, че ще отвори границите си на 15 юни, както направиха повечето държави от ЕС, но в крайна сметка това ще се случи на 21 юни.", обяви тя.
На сайта на МВнР има абсолютна всякаква информация - за карантината, какво работи и какво не в дадената държава, отворени ли са границите, изисква ли се задължителен тест за COVID-19. В момента повечето държави се отказаха от такива тестове. Много малко държави, сред които и Гърция, правят тестове на случаен принцип на границата", разкри вицепремиерът.
По думите й първите 3 месеца МВнР са подържали много голяма таблица, но от две седмици информацията се поддържа в секция „пътувам за“, за да де по-лесно за четене от гражданите.
На въпрос дали има друга държава, освен Гърция, в която има извикани лекари на границата, които могат да преглеждат и правят тестове, министърът отговори, че повечето държави не изискват тест.
Единствената сухопътна граница, която е отворила Гърция е тази с България и решението им е взето от тяхното правителство. Повечето държави се отказаха от масово тестване, защото това изисква организация, което е трудно постижима.
При всички държави има едно „но“, което означава, че всяка държава си запазва правото да промени условията в зависимост от промяна на обстановката в страната.
За да съхрани икономиката България облекчи мерките, но всички трябва да спазват мерките – социалната дистанция, миенето на ръцете и всички други.
Захариев призна, че се е изненадала от огромната опашка на гръцката граница.
Относно визите за руски и турски граждани министърът коментира, че всяка година тази тема се обсъжда и с туристическия бранш. Има 59 офиса на които могат да се издадат визи на територията на Русия, обяви тя и добави, че държавата ни е в ЕС и падането на визите зависи от всички държави в Съюза. По думите й ние сме направили всичко възможно за облекчаване на режима за издаване на тези визи.
Все още са притеснителни данните в Русия, данните са положителни, но ситуацията трябва да се подобри още.
На въпросът за СЗО и видеоконференцията на която външните министри от ЕС заедно с Майк Помпео е дискутирана темата за ефективността на организацията, Захариева заяви, че не е имало натиск то САЩ за напускане на СЗО. Становището на България е било, че точно по време на пандемията не е времето да се саботира организация и необходимостта от анализ е налична и необходима, но след като премине кризата.
Различията не са в оценката, а в подхода. В 99% от случаите оценката на САЩ и ЕС е еднаква, но подхода е различен.
Захариев призна, че сега е научила, че в Китай се произвеждат 85% от предпазните средства и 80% съставките за лекарствата, което се е оказало голям проблем по време на ковид кризата. По думите е становището на ЕС е, че Съюзът трябва да е независим.
Относно мониторинг на ЕК над България Захариева преповтори тезите на управляващите, че механизмът е прекратен, въпреки, че юридически все още не е взето решението.
Реформата е процес, тя не се прави заради този механизъм на ЕК. По думите й има създаден национален механизъм и една система трябва да се подобрява постоянно, обясни Захариева в качеството й на вицепремиер по съдебната реформа.
Моля, подкрепете ни.