Експерт: България рискува да натрупа огромен дълг, показателите са тревожни

Търпанов подчерта, че проблемът се корени в уравнението дълг към БВП, което при настоящите тенденции води към тревожни показатели. „Ние започваме да навлизаме в едни по-различни води. Очакванията са след няколко години да достигнем около 35%, дори 40% дълг от БВП. Това вече е много притеснителна траектория", обясни финансистът.
Особено показателен според Търпанов е опитът на Румъния, която е типичен пример за навлизане в дългова спирала. Съществува сериозен риск България да тръгне към подобен сценарий, ако не затегне рязко фискалната си политика.
„Само допреди пет години техният дълг като размер към БВП беше съизмерим с нашата ситуация в момента - около 30%. В момента те гонят между 55% и 60% - това е удвояване и повече в рамките на 5-6 години. Това са дефицити, които и ние започваме да правим", предупреди специалистът.
Основният проблем според експерта е начинът, по който се планират и реализират разходите в българския бюджет. „Ние започваме да си финансираме едни постоянни разходи, които вдигаме, с нови и нови дългове - това са пенсии, социални плащания, постоянно вдигане на заплати в публично-държавния сектор. Когато се опитваш по този начин да ги правиш нещата, ето Румъния е много лош пример за нас", категоричен бе Търпанов.
Финансовите експерти следят с тревога тези тенденции, тъй като натрупването на дълг без съответния икономически растеж може да доведе до значителни проблеми за страната в средносрочен и дългосрочен план.
Моля, подкрепете ни.





