Това заяви IT специалистът Константин Веселинов пред бТВ.
По думите му вероятността да бъдем атакувани нараства след пробива на сървъра на НАП. Хакерите търсят повече информация за своите жертви и ги проучват, а изтеклите данни от приходната агенция им дава именно тази нужна информация.
„Не отговаряйте на фишинг мейли и не натискайте линкове в тях”, напомни експертът и допълни, че сега тези писма вероятно ще ни изглеждат по-достоверни, ако бъде използвана изтеклата информация.
Той се въздържа да коментира атаката, защото при наличната информация, това би било спекулация. Като спекулация определи и квалифицирането на пробива като „левашки”, както го нарече проф. Михаил Константинов. Специалистът отбеляза, че атаките могат да бъдат различни по сложност и всеки път при атака се използват различни методи, които зависят от защитата.
Що се отнася до целта на атаката, Веселинов отбеляза, че целта на подобни престъпления е парична, но в случая е по-скоро уронване на престижа на държавата.
Веселинов заяви, че не би искал да генерализира, че всички хакери работят само на линукс, тъй като в момента нещата много са се променили.
„Сигурността е процес и зависи от това, което правим”, заяви Веселинов и каза, че трябва да им а постоянен мониторинг на системите, за да се намали риска от такива атаки.