Реклама / Ads
2| 2169 |17.10.2024 НОВИНИ

Експерт: Статистиките са стряскащи - трафикът на хора остава огромен проблем в България, робството все още съществува

.
Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора, сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от държавите, които са основен източник на трафик на хора в ЕС. Статистиките са стряскащи", отбеляза тя.
 

По думите ѝ към края на 2023 г. общо 89 души са формално идентифицирани като жертви на трафик.







"За миналата година са подадени общо 72 сигнала, от които 60 наистина касаят случаи на трафик на хора. Общият брой лица по всички сигнали за трафик, формално или неформално идентифицирани, включително и деца, е 63. За периода тази година – от януари до 15 октомври, са подадени общо 51 сигнала, като общият брой по всички сигнали за трафик е 55. От тях 41 са жени, 14 са мъже".

 

Савеклиева отчете, че се увеличава броят на мъжете най-вече за трудова експлоатация, но и за сексуална. Според официалната статистика на Върховната прокуратура за 2023 г. жените, жертва на трафик, са 64, като от тях 12 са непълнолетни, а мъжете са 25.

 

Тя отново напомни основният проблем – че трафикантите поставят жертвата в пълна изолация:

 

"Отнемат им се телефони, документи, трудно имат досег с външни хора, подложени са на експлоатация под една или друга форма и много трудно се откъсват, за да могат да подадат сигнал или да стигнат до някоя от институциите, която би могла да им помогне. В последните години все повече нарастват случаите, в които това става директно през интернет и много трудно човек се усеща, че вече е потенциална жертва на трафик, докато не попадне в ситуация, в която е напълно изолиран, без никакви възможности да потърси помощ".

 

По думите ѝ в последните години България, освен като страна на произход на жертвите, става и страна на дестинация и страна на транзит.

 

Савеклиева подчерта, че жертва на трафик може да стане всеки. Много е трудно тези хора да се откъснат, коментира тя и добави, че много от тях са заплашвани, на тяхно име се отварят фирми или се взимат кредити.

 

Изпълнителният директор на Фондация А21 – България Моника Николова потвърди, че всеки е уязвим да попадне в ситуация на трафик. Децата са много уязвими, предупреди тя и обясни причината за това – лесният достъп до социалните мрежи.







"Те са много рискови да попаднат в онлайн сексуална експлоатация. Има доста случаи през последните години на непълнолетни, които са станали жертви на трафик. Превенцията е ключова. Това е проблем, който е много близък до нас, не е нещо далечно. Ако не вземем мерки, децата ни са много застрашени от това да стават все по-често жертви на трафик".

 

Тя посочи, че все повече деца, независимо от икономическия статус на семейството, попадат в ситуация на сексуална експлоатация.  

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 14430 |17.10.2024 Европрокуратурата с нови обвинения в България, разследва трима души за измама . 1| 2714 |17.10.2024 Григор Димитров стартира на тенис турнира ATP 250 в Стокхолм срещу Куентен Алис . 1| 2179 |17.10.2024 В хладилника, вместо кремация: Нови данни за схемата на 25-годишен мъж от Пловдив . 2| 2201 |17.10.2024 Камала Харис промени стратегията, застана пред консервативната FoxNews

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads