Експерти: Едва ли ще постигнем ден без жертви на пътя
„Дали ще постигнем ден без жертви? Пожелаваме го, трябва всеки ден да е такъв ден“, заяви на свой ред Диана Русинова от Европейски център за транспортни политики.
Според нея намесата на медиите има безспорен ефект в борбата за безопасност по пътищата: „С намесата на медиите има някакъв общ напредък и ролята на медиите е не по-малко важна от ролята на неправителствения сектор. Но ние сме тези, които трябва да провеждаме национална политика по пътна безопасност. Въпросът е какво трябва да направи държавата и с кампанийни приоми няма как да постигнем нещо повече“.
Според Тодоров случаят Семерджиев е останал емблематичен: „При всички случаи е имал протекции. Пътна полиция обаче е направила доста срещу него – отнемане на точки, сваляне на номерата на автомобила му. Оттам нататък въпросът е защо той безнаказано е продължил да се движи по пътя. Той не е единственият случай. Явно инструментите ни за принуда просто не работят“.
Той коментира евентуалното връщане на доживотния затвор и смъртното наказание, като посочи, че на запад това не е средство за успешна превенция от това да се случат подобни тежки престъпления на пътя, а и това не би върнало жертвите, включително убитите от Семерджиев момичета.
Диана Русинова допълни, че друг пример за това е катастрофата край Панчарево – след два пъти санкциониране, шофьорът трети път е излязъл на пътя и се е стигнало до мелето.
„Докато има сив сектор по отношение на обучението на водачи, докато има хора, които обучават децата Ви с лични автомобили – няма да постигнем нищо. Непредаденият час означава непредадено знание“, каза още тя.
Според експертите, решението на проблема е в орган, който да координира цялата дейност в държавата, когато се види такъв проблем като случая с Георги Семерджиев и множеството дрогирани и пияни. По думите им, този орган трябва да намери пътя, по който да се започне да се разрешава.
Испектор Лъчезар Близнаков от „Пътна полиция“ обясни, че е организиран контрол в цялата страна като действията на служителите в максимална степен ще са насочени към безопасността на движението по пътищата. Целта е да не се допусне днес да има загинали.
„Апелираме всички граждани да бъдат съпричастни към каузата. Можем да покажем, че не само на днешния ден, но и натам може да продължим с тази тенденция. Нека всички да бъдат отговорни на пътя, да се държат адекватно и да спазват правилата - това е достатъчно, да се постигне тази цел“, каза инсп. Близнаков.
Той съобщи още, че за вчерашния ден няма нито един загинал на територията на страната и изрази надежда, както и днес, така и за в бъдеще с общи усилия да остане така.
Днес отбелязваме Деня без жертви на пътя. Той е част от Европейската седмица на мобилността – ежегодна инициатива на Европейската комисия за устойчива градска мобилност. Кулминацията на инициативата е днес.
Целта е на тази дата да се приеме предизвикателството от всички участници в движението по пътищата – шофьори на леки и товарни автомобили, на автобуси, велосипеди, пешеходци да няма нито един човек, загинал при пътнотранспортно произшествие. Провеждат се редица инициативи на органите на реда, ще се състоят и открити уроци за учениците от различни училища в страната.
За последното денонощие са проверени над 9100 автомобила. Съставени са 2405 фиша и 752 акта.
Моля, подкрепете ни.