Експерти: Когато токът се купува ”ден напред”, цената му скача
Тази година ситуацията е по-необичайна – ако сравним първите дни на януари 2019 и първите на януари 2018 – цените на борсата са повече от два пъти по-високи, а ако сравним декември 2018 и декември 2017, цените са 50% по-високи“. Това коментира пред БНР Мартин Георгиев, председател на Асоциацията на търговците на електроенергия.
По думите на Калоян Стайков от Института за пазарна икономика такава ситуация е притеснителна за предприятията със сериозни потребления на ток. Той поясни, че тази тенденция се наблюдава и в Европейския съюз.
„Когато се говори за увеличение на цени, трябва да се разграничат тези две неща, че има външни фактори – валидни за почти целия Съюз, и вътрешни - строго специфични за нашия пазар, сам по себе си доста специфичен. Затова мерките трябва да разграничат двата ефекта“.
„Предложението за пускане на допълнителни количества от производителите на свободния пазар е мярка, която би била от полза и би успокоила пазара“, каза Мартин Георгиев и допълни:
„Един от основните проблеми в сегмента „ден напред“ е фактът, че голяма част от покупката на ел. енергия се извършва през пазара „ден напред“, тъй като по дългосрочни търгове е продадена енергия, която задоволява само около 40% от потреблението, тоест, повече от половината от енергията се купува от пазара „ден напред“. Във всяка страна е различно, но стандартът е между 10% и 20% само да се търгуват на пазар „ден напред“, а останалите количества, съществените, да се търгуват по дългосрочни цени, което гарантира стабилност и прогнозирумеост за производителите и за потребителите“.
Моля, подкрепете ни.