Реклама / Ads
8| 1605 |02.02.2025 НОВИНИ

Експерти за "Лукойл": България продължава да държи критична инфраструктура в ръцете на държава, обявила я за неприятел

.
Източник: БГНЕС
Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел.
 

Около това мнение се обединиха в ефира на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията.

 




"Лукойл-Нефтохим" е компания, която е част от критичната инфраструктура на страната и има монополно влияние, доказано от КЗК. Отчайващо е, че на третата година от войната в Украйна, която постави казуса "Лукойл" пред българската държава, българските политици отказват да разгледат казуса от гледна точка на националната сигурност. ... Трябва да бъде поставена под особен надзор. ... На второ място - приходите от продажбата на компанията трябва да бъдат замразени, защото България е част от санкционната политика на ЕС. Трябва да бъде ясно, че няма значение кой и как продаде тази компания, тези приходи трябва да останат за възстановяване на Украйна и за покриване на бъдещи претенции на България спрямо Русия, която наруши поредица договори спрямо България", категоричен бе Стефанов, като поясни, че няма друг подобен случай и "провалът не е само за българските управляващи, а и за партньорите ни САЩ, НАТО и ЕС".  

 

Божков на свой ред коментира, че рафинерията в Бургас не може да стане държавна собственост, защото това едва ли ще бъде разрешено от КЗК, през който регулатор трябва да мине сделката, а и златната акция на държавата в компанията не дава право на притежателя ѝ да участва във вземане на решения като това за продажба:

 

"Не бива да се изключва, като възможност за преход, назначаването на особен управител".   

 

Държавата може да участва в покупката на този актив, убеден е Стефанов.

 

Руслан Стефанов припомни, че "Лукойл-Нефтохим" 15 години не бе плащала данък печалба:

 

"Има едни правила в международните финансови пазари, че цената горе-долу е 15-20 пъти печалбата. Те обявиха последната печалба 75 млн. евро, еднократен акт, да не говорим за последните 10 години. Ако видим за последните 10 години - тази компания няма да струва и половин милиард евро. Да не говорим, че тя е в изключително странно положение, тъй като е собственост на държава, която е обявила другата държава, в която се намира, за неприятел. Това би трябвало да е един сериозен риск за който и да е инвеститор. Поради тази причина инвеститорите, които се явяват, са тясно свързани с интересите на Русия, а не на България". 





Експертът се аргументира, че доставката на горива, ако бъде засегната, се касае за заплаха на националната сигурност.

 

Според него не е трябвало да има дерогация за руски нефт, защото са направени изследвания, които са установили, че не е имало проблем да се доставя нефт за рафинерията:

 

"Това доведе до огромни печалби за Русия и собствениците на руската компания, но по никакъв начин не доведе до печалба за българските граждани".

 

Еленко Божков изказа мнение, че компанията струва най-малко 4,5 млрд. евро.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 4| 1211 |02.02.2025 Даниел Лорер оптимист, че страната ни е готова за влизане в еврозоната . 25| 1662 |02.02.2025 Зеленски: Разговорите между САЩ и Русия за войната, които изключват Украйна, биха били опасни . 3| 1352 |02.02.2025 Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас . 0| 1590 |02.02.2025 Д-р Благомир Здравков: При 70% от случаите, при които хората са ваксинирани, грипът се предотвратява

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads