Реклама / Ads
0| 6130 |30.10.2024 НОВИНИ

Емануил Йорданов за убийството в "Младост": Убиецът може да рисува, дори му се плаща, но законът не казва какво прави след затвора

.
Бившият вътрешен министър Емануил Йорданов и психологът Пламен Димитров с коментар по темата за жестокото убийство на възрастна жена в София. За престъплението е задържан рецидивист, който наскоро е излежал 19-годишна присъда за убийство. Според директора на СДВР старши комисар Любомир Николов мъжът е заявил, че решил да убие отново, защото искал да се върне в затвора. Той излязъл на свобода на 2 септември.
 

„Това, което мога да кажа от други проекти, в които съм участвал, е, че рецидивистите имат този копнеж - да се върнат обратно зад решетките. Това е бил техният дом. Друг е въпросът, че трябва да има строга система за проследяване на това какво се случва с хората, излезли на свобода след извършване на тежки престъпления”, заяви Димитров. По думите му психопатията е масова не само при ниската прослойка на обществото.







„Криминологията се занимава с тези, които са нещастни и неуспешни в справянето си с психопатните тенденции. Трябва да успокоим обществото и да престанем да го виктимизираме в две посоки. Не всички хора с психични проблеми и разстройства са опасни и имат психопатна ориентация към престъпление. Не трябва да ги стигматизираме. Все пак имаме органи, които сега ще извлекат поуки и може би ще наблюдават по-внимателно освободени рискови групи”, допълни той.

 

Димитров заяви още, че горещите линии у нас са прегрели от обаждания на жени, които споделят, че живеят в района на убийството в "Младост" и се страхуват за живота си. По думите му именно това е вторична виктимизация.

 

И Йорданов е категоричен, че има пропуск от страна на държавата в работата с освободените от затворите.

 

„Имаме един Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража на задържаните под стража. Странното е, че в него фигурират текстове, които предвиждат възможност за лишения от свобода да създава художествени произведения, да прави изобретения. Дори за тези неща получава възнаграждения. В същия този закон обаче няма текстове, които да определят какво се случва с него, след като изтърпи наказанието си”, поясни бившият министър на правосъдието. И допълни, че държавата трябва да се погрижи за рецидивистите и да им намери работа след напускане на затворите.







„За съжаление сме свикнали с думите „Всяка чудо за три дни”. Сега една седмица ще се говори за убийството на жената и при едно ново правителство не знам дали някой въобще ще помисли над тези въпроси”, заключи Йорданов.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 10835 |30.10.2024 Икономистът Петър Ганев: Няма да се стигне до замразяване на пенсии и заплати през 2025 г. . 8| 2883 |30.10.2024 Михаил Константинов: Идиоти сме! Дадохме 120 млн. за същия резултат на изборите . 0| 2489 |30.10.2024 Десетки пътища и градове под вода в Испания: Властите обявиха червен код в района на Валенсия . 3| 4462 |30.10.2024 Адвокат Мария Петрова: Акцията на полицията в Онкодиспансера във Враца е акция по сплашване

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads