Реклама / Ads
3| 7871 |18.02.2025 НОВИНИ

Енергийната комисия отхвърли проекта за национализация на „Лукойл“

.
Източник: БГНЕС
С 6 гласа "за", 8 "против" и два "въздържал се" Комисията по енергетика в Народното събрание не прие на извънредното си заседание днес проекта на решение, задължаващ Министерския съвет (МС) да предприеме действия за национализиране на активите на "Лукойл" в България. Вносители са Радостин Василев от Парламентарната група на МЕЧ и група народни представители.
 

Проектът предвиждаше да задължи МС да изготви и предложи за гласуване в Народното събрание проект за инвестиционен разход за придобиване на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и "Лукойл-България" ЕООД от българската държава, както и да започне преговори със собствениците на двете дружества с тази цел. 

 

На заседанието присъстваха представители на Министерството на икономиката и индустрията (МИИ), Министерството на финансите (МФ) и Министерството на енергетиката (МЕ). От финансовото и енергийното министерство бяха изложени резерви по предложението и то не беше подкрепено.

 

Членовете на комисията отложиха на днешното си извънредно заседание разглеждането на проекта на Закон за защита на стратегическите енергийни обекти. Предложението направи депутатът от Парламентарната група (ПГ) на "ГЕРБ-СДС" Делян Добрев. То беше подкрепено от 12 от членовете на комисията, "против" бяха четирима, въздържали се нямаше.







Законопроектът е внесен от Костадин Костадинов, председател на ПГ на "Възраждане" и група народни представители на 22 януари. 

 

Депутатът Делян Добрев направи процедурното предложение за отлагане на разискванията по текстовете за следващото заседание, за да могат членовете на комисията да имат време за запознаване със становища по предлагания Закон. Становища са постъпили от Министерството на енергетиката; "Мини Марица - Изток"; ТЕЦ "Марица Изток 2"; НЕК, "Електроенергиен системен оператор"; БЕХ; АЕЦ "Козлодуй".   

 

Предлаганият текст се състои от четири глави: Общи положения; Държавен контрол и правомощия спрямо стратегическите енергийни обекти; Управление и контрол и Санкции и наказания. Веднага след Заключителните му разпоредби е поместен списък от считани за стратегически 24 енергийни обекта. 

Павела Митова, председател на Комисията по енергетика, обяви, че ще включи точката в програмата на следващото заседание на Комисията по енергетика. 







Комисията прие на второ четене законопроекта за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г.

 

Вносители на законопроекта са Павела Митова ("Има такъв народ"), Делян Добрев (ГЕРБ-СДС), Драгомир Стойнев ("БСП-Обединена левица") и Рамадан Аталай ("Демокрация, права и свободи"-ДПС).

 

С постановление от 30 декември 2024 г. Министерският съвет одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на енергетиката в размер на 2,2 млн. лева, които трябва да бъдат предоставени на Фонд "Сигурност на електроенергийната система", за да може около 26 000 битови крайни клиенти да получат подкрепа. 

 

Получатели на финансовата помощ са физически лица, които са останали без електрозахранване повече от 24 часа в рамките на този период.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 13| 3151 |18.02.2025 БНБ алармира за срив с 55% на чуждите инвестиции в България . 6| 2254 |18.02.2025 И ДПС на Доган не подкрепя български войници в Украйна: "Солидаризираме с позицията на Радев" . 0| 2248 |18.02.2025 Не е обсъждано да пращаме войници в Украйна, посочи бившият премиер Денков . 4| 2652 |18.02.2025 Георги Готев за ФрогНюз: Свидетели сме на край на международния ред след Втората световна война

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads