Енергийните министри в ЕС се срещат извънредно заради кризата
Блокът иска да реформира енергийният си пазар, но няколко държави са против. Става дума за девет членки на ЕС, които излязоха с обща позиция, според която те няма да подкрепят каквито и да било мерки, които засягат вътрешния енергиен пазар. Позицията е на Австрия, Германия, Дания, Естония, Финландия, Люксембург, Ирландия, Латвия и Нидерландия.
Деветте държави призоваха за повече мерки за пестене на енергия и поставяне на цел - 15% взаимно свързване на пазара на електроенергия в ЕС до 2030 г.
В момента повечето държави се справят с енергийната криза чрез данъчни облекчения, субсидии и други мерки на национално ниво, за да предпазят потребителите от последствията от по-високите цени на газа. Правителствата в ЕС се опитват да постигнат споразумение за по-дългосрочен отговор на кризата.
При сегашната система цената на електроенергията на едро се определя от последната електроцентрала, необходима за покриване на общото търсене на електроенергия. Газовите централи често определят цената в тази система, която според Испания е несправедлива, тъй като води до продажба на евтина възобновяема енергия на същата цена като по-скъпата енергия, базирана на изкопаеми горива.
Европейската комисия заяви, че ще проучи дали пазарът на електроенергия в ЕС функционира добре, но че няма доказателства, които да предполагат, че една различна система би защитила по-добре страните срещу скока на енергийните разходи.
Моля, подкрепете ни.