Реклама / Ads
11| 2860 |08.04.2021 НОВИНИ

Епидемиолог: Изключително рядък е рискът от тромбоза след ваксинация с „АстраЗенека“

.
Петър Марков Източник: стопкадър, bTV
На този етап не бих поставил под съмнение ваксината на „АстраЗенека“. Рискът от тромбоза е изключително рядък. Това каза по bTV епидемиологът Петър Марков.
 

„Става въпрос за един нежелан ефект, който е изключително рядък. Рискът от смърт при него е 1 на 1 млн. получили ваксината. Рискът от смърт при коронавирус при заразяване е 1 на 200“, направи сравнение той.

 

Въпреки това Марков обясни, че връзката вече е призната и се взима предвид при ваксинационната политика на всяка страна. Ето защо от вчера Великобритания реши да не прилага ваксината на хора под 30-годишна възраст.

 

„Хората имат малко ирационален подход при оценка на риска. Тъй като за този страничен ефект се говори много, това би могло да уплаши хората. Рискът в България в момента да се заразим е изключително висок и винаги трябва да се има това предвид“, на мнение е епидемиологът.

 

Той смята, че постепенно ще се върви към прилагане на ваксината само при малко по-високи възрастови групи и може би при мъже.

 

По думите му не е неочаквано, че хората се заразяват с коронавирус и след втората доза. Това, от което ваксините предпазват, е тежко протичане на болестта и смърт, уточни Марков.

 

„Ефективността на ваксините след първа доза е доста висока. Това особено важи за препаратите на „Пфайзер“ и „Модерна“ – над 92%. Ефективността на ваксината на „АстраЗенека“ след първа доза е над 76%, което е също висок процент“, уточни епидемиологът.

 

Относно румънския щам, който бе открит в северната ни съседка, той обясни, че става въпрос за вариант на коронавируса, който е известен още от февруари във Великобритания.

 

„Особеното при него е, че има характеристиките на т.нар. британски вариант, който го прави по-високо заразен и малко по-високо патогенен. Новото е, че при този вариант има мутация, която е характерна за варианта от Южна Африка. Тя се свързва с някаква степен на избягване на имунния отговор както от ваксинацията, така и от естествено прекарване на инфекцията. Това прави този вариант притеснителен, защото съчетава по-висока степен на заразност и някаква степен на избягване на имунитета“, обясни Петър Марков.

 

По думите му за щастие този вариант не е много широко разпространен дори във Великобритания.

 

„Мисля, че става въпрос за една единствена проба, открита в Румъния“, допълни той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 9| 3533 |11.03.2021 Ангелов определи ситуацията като изключително сериозна, каза кой лъже . 23| 3836 |06.03.2021 Епидемиолог: ”АстраЗенека” и ”Джонсън и Джонсън” най-добри за бедните държави . 5| 4359 |24.02.2021 Проф. Чорбанов: Имунизационната кампания у нас е организирана изключително стихийно . 10| 4111 |11.02.2021 Епидемиолог: Няма основания за повторно раздухване на паника сред хората

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads