Ердоган очаква план от Швеция за борбата с тероризма, ако искат да влязат в НАТО
В телефонен разговор с шведския премиер Магдалена Андерсон Ердоган е заявил, че ембаргото за износ на оръжие, наложено на Турция след нейното нахлуване в Сирия през 2019 г., трябва да бъде отменено.
С Ердоган се е чул и президентът на Финландия Саули Нийнистьо, който е провел “открити разговори” с турския си колега.
“Заявих, че като съюзници от НАТО Финландия и Турция ще се ангажират за сигурността на другия и по този начин нашите отношения ще станат по-силни. Финландия осъжда тероризма във всичките му форми и проявления”, написа той в Twitter и заяви, че диалогът продължава.
Членството на двете държави в НАТО ще преначертае геополитическата карта на Европа. Тази смяна в курса на геополитиката е монументална за двете страни, които имат дълга история на неутралитет по време на война. Швеция и Финландия са избягвали да влизат във военни съюзи.
Ако това в крайна сметка се случи, ще се сложи край на над 200 години шведска необвързаност. Финландия пък прие неутралитет след горчивото поражение от Съветския съюз по време на Втората световна война.
Очаква се НАТО бързо да одобри молбите за членство на Финландия и Швеция, но те няма да станат част от алианса преди всички 30 държави-членки да ратифицират техните кандидатури - процес, който се очаква да отнеме шест до 12 месеца.
Без подкрепата на всички членове на НАТО Швеция и Финландия не могат да се присъединят към военния алианс.
Турция вече обяви, че ще наложи вето. Причината - Турция обвинява двете скандинавски нации, че укриват членове на Кюрдската работническа партия (ПКК).
Моля, подкрепете ни.