Ескалацията в Ливан: МВнР извежда българите от страната, съобщава се за напрежение сред гражданите
По указания на премиера в МВнР е създадена работна група, в която са включени и представители други институции, чиято основна задача е да координира и предложи най-подходящия вариант за извеждането на българските граждани и членове на техните семейства от Ливан. Указанията на премиера са пълна мобилизация на държавата в интерес запазването на живота и здравето на българските граждани.
Посолството на Република България в Бейрут и чрез дирекция "Ситуационен център", е в постоянен контакт с всички български граждани и членовете на техните семейства, които са изразили желание да получат съдействие за прибирането си в България. Работната група чрез посолствата в Бейрут, Тел Авив и други дипломатически мисии в региона ще окажат необходимото съдействие за сигурната евакуация на българските граждани.
Ливанската армия разположи сили в Бейрут, като застана на стража на основните кръстовища в града в очакване на реакциите на населението на убийството на генералния секретар на Хизбула Хасан Насралa, предаде De Re Militari.
Съобщава се, че в супермаркетите в Бейрут са се образували опашки от хора, които бързат да си купят стоки от първа необходимост, а пред банкоматите има опашки.
През целия ден в небето на Бейрут постоянно се чуват нисколетящи израелски безпилотни самолети. Ливанският кабинет обяви, че ще се събере на извънредно заседание в 19:30 ч. в отговор на събитията от последните два дни.
При необходимост от съдействие, българските граждани в Ливанската република, могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Бейрут на следния номер: +961 5 453 658, както и на телефонни номера за неотложни случаи в извънработно време: +961 81 302 552; +961 76 697 766. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на Консулската служба към Посолството: CONSULAR.BEIRUT@MFA.BG.
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: crisis@mfa.bg.
Моля, подкрепете ни.