Евдокия Манева: Нямаме навик да почистваме водоемите
Не може да се разчита само на МВР. Трябва всеки, който не си е свършил работата да каже какво ще направи. Не е проблем този процес да се управлява. В коментарите на медиите липсва проблема с отпадъците. Това означава системна дейност на всеки от нас. В това всички сме виновни. Реката край Доспат приличаше на блато. Кметът се жалваше и чакаше пари да почисти тази вада. Обществото е готово да претърпи наводнение, но не е готово да излезе и да почисти водоема. Това е неконтролиран навик на българина. Трябва да има дългосрочни мерки за реагиране при кризи, категорична е Манева.
Според колегата й Мирослав Найденов в годините назад по закона за водите са се отделяли на година по 20 млн. лв. годишно за почистване на речните корита. Тази сума не се отделя и оставиха проблема в ръцете на общиските власти, които нямат средства. Речните корита се използват за изхвърляне на битови отпадъци и това става пред очите ни, обясни той. Найденов напомни как във връзка с незаконното изсичане на горите от горските стопанства на месец са събирани по 45 бона.
Климатолог Георги Рачев обясни, че климатът се променя и то в лоша посока. Бавно се променя и нашето отношение към климатичните изменения. Един милион българи живеят десетилетия наред на водем режи. Климатът ли е виновен? Темепатурта на земята се е повишила с половин градус. Миналата година е била най-топлата досега, допълни експертът.
Моля, подкрепете ни.