3|
4278
|25.04.2017
НОВИНИ
Евродепутатите ни заедно срещу мониторинга на ЕК
Българските евродепутати Мария Габриел, Филиз Хюсменова, Сергей Станишев, Ангел Джамбазки и Емил Радев за пореден път призоваха за отпадането на Механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния.
Този път повод за искането на евродепутатите ни беше дискусия в Комисията по правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент относно поредния доклад по Механизма от януари 2017 г.
Според българските евродепутати Механизма за сътрудничество и проверка е с дискриминационен характер, защото той се прилага единствено спрямо България и Румъния, докато в същото време се наблюдават проблеми с корупцията и върховенството на закона и в други държави членки.
Евродепутатите ни разкритикуваха и недемократичното обвързване на Механизма с приемането на двете страни в Шенгенското пространство. Това не трябва да е така, защото България е изпълнила всички технически критерии за членство.
Не на последно място евродепутатите се обявиха още веднъж за необходимостта от общоевропейски механизъм за демокрация и върховенство на закона, който да бъде прилаган върху всички държави членки въз основата на ясни и обективни показатели.
Според заместник-председателят на групата на ЕНП в ЕП и ръководител на българската делегация в ЕНП Мария Габриел механизмът е имал и положителна роля за извършване на реформи. Но през годините липсата на конкретни критерии за изпълнение, както и липсата на времева рамка за неговото отпадане са поставили под въпрос ефективността му.
Ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП и лидер на ПЕС Сергей Станишев заяви, че механизмът е изчерпан и че се е превърнал в инструмент за политическо изнудване и претекст за затваряне на вратата към Шенген. Станишев припомни на Брюксел, че в края на миналата година Европейският парламент е отправил призив за създаване на общоевропейски механизъм за демокрацията, принципите на правовата държава и основните права, който да замени съществуващите инструменти, включително Механизма за България и Румъния. Бившият премиер сподели, че ще преследва Комисията това да бъде изпълнено.
Според Ангел Джамбазки Механизмът за сътрудничество и проверка нарушава националния суверенитет и е пример за двойни стандарти към страните-членки на ЕС, тъй като умишлено се пренебрегват корупционните проблеми в неподлежащи на мониторинг държави-членки.
Емил Радев и Филиз Хюсменова също отправиха критика към механизма. Според тях извършването на реформи е въпрос на желание на българския народ за по-добре функционираща съдебна система и за по-систематична борба срещу корупцията.
Емил Радев дори настоя Европейската комисия да представи данни колко струва Механизма на европейските данъкоплатци за десетте години на неговото съществуване.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads