Реклама / Ads
0| 2295 |08.11.2024 НОВИНИ

Европа увеличава разходите за отбрана, но страда от недостиг на военни кадри

.
Европейските разходи за отбрана са се увеличили значително след нахлуването на Русия в Украйна, но въпреки това континентът все още страда от недостиг на военни кадри и ограничени военни ресурси, сочи нов доклад на Международния институт за изследвания в областта на сигурността (IISS).
 

Европа е увеличила разходите си за отбрана от началото на войната в Украйна, но капацитетът й за защита, включително броят на военните кадри, остава недостатъчен, предупреди британският мозъчен тръст по въпросите на сигурността.

 

Констатациите на Международния институт за изследвания в областта на сигурността (IISS) идват в контекста на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, което поражда опасения, че той може да разклати европейската сигурност и да прекрати подкрепата за Украйна, разкъсвана от войната.IISS публикува последния си доклад по време на Срещата на върха по въпросите на отбраната в Прага, на която се събират политици, представители на армията и други експерти, за да обсъдят начини за укрепване на отбранителната позиция на Европа.

 

Нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. разкри сериозни слабости в способността на Европа да се защитава, според проучването на IISS.

 

„Разходите за отбрана на европейските членове на НАТО през 2024 г. ще бъдат с почти 50 % по-високи от тези през 2014 г., когато Русия анексира Крим“, посочва докладът.

 

Въпреки увеличените разходи, европейските въоръжени сили „продължават да разчитат на Съединените щати в различна степен във всички военни области“, се казва още в него.

 

Арсеналът на Европа е бил „сериозно изчерпан в резултат на политически решения след края на Студената война и през следващите десетилетия. В този процес отбранителната индустрия в Европа също се сви“, се отбелязва в проучването.

 

През последните две години производството в някои ключови сектори, като противовъздушна отбрана и артилерия, обаче е нараснало значително, тъй като производителите на оръжия отговорят на нуждите на Украйна.

 

„Например годишното производство на 155-милиметрови боеприпаси от Rheinmetall е увеличено десетократно до 700 000“, посочва докладът, като се отнася до германския оръжеен гигант.

 

През последните години европейските държави също започват да купуват повече оръжия от местни производители, като НАТО в Европа е изразходил повече от половината от своите средства за европейски системи от февруари 2022 г. насам, в сравнение с 34% за американски системи.

 

Въпреки тези усилия за увеличаване на производството на оръжия и боеприпаси, страните в Европа продължават да се сблъскват с проблеми, свързани с липсата на военен персонал.

 

„Ключовите европейски въоръжени сили остават недостатъчно укрепени… твърде много от тях продължават да губят военнослужещи, като в същото време не стимулират достатъчно младото поколение да се включи като доброволци“, заключава докладът.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2365 |08.11.2024 Жители на "Слатина" негодуват, искат полицията да ги пази от изнасилвачи . 7| 2297 |08.11.2024 Прокуратурата се самосезира за грозните сцени пред Народния театър . 1| 2362 |08.11.2024 Роберт Хабек се амбицира да стане следващият канцлер на Германия . 1| 2513 |08.11.2024 Тръмп обяви кой ще бъде бъдещият началник на канцеларията му в Белия дом

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads