Фалшификатите на Калинка- изкусно дело на графична дизайнерка?
Делото за фалшивата диплома на Калина Илиева отиде в архивите, но седемте тома събрани документи по случая пазят спомена за един скандал, който сериозно разклати имиджа на страната ни в Брюксел, предаде БТВ. С този хвърчащ лист хартия една 29-годишна жена се озова начело на фонд "Земеделие" през 2009 година, без никой в държавата да заподозре, че е фалшив. Печатът на престижният Берлински университет по икономика е подправен, а подписите на двама немски професори са изимитирани лично от Калина Илиева.
"Експертите казват, че единия от подписите, а именно на проф. Симеон е сходен с начина, по който г-жа Илиева започва своя собствен подпис, а именно, с начина, по който изписва буква Д ръкописно. По отношение края и на двата подписа, експертите са счели, че те са съответни на начина, по който тя изписва буква Ц и буква Щ ръкописно. Намерили са достатъчно общи и частни признаци между положените в това свидетелство неистински подписи и нейния почерк", обясни прокурорът по делото Виктор Тарчев.
Фалшифицираните подписи са на декана на икономическия факултет на университета в Берлин професор Симеон и на председателя на изпитната комисия професор Бурхард. Двамата преподаватели са изпратили в прокуратурата няколко разписани бели листа за сравнение с имитациите.
Фактите по делото сочат още, че Калина Илиева наистина е била записана в университета през 2002 година в специалност "Икономическа комуникация". Не се е явила обаче на нито един изпит и е отписана задочно през 2007.
Илиева, която пред съда призна, че е завършила само средно образование, е сред възпитаниците на Художествената гимназия в София. Специалността й е "Графичен дизайн". От прокуратурата не се наемат да коментират доколко наученото в училище й е помогнало да подправи подписите и печатите на фалшивата диплома. Документът обаче изобщо не е намерен. В архивите остава само ксерокопието на фалшификата, легализиран без проблеми от Министерството на образованието.
От прокуратурата отчитат условната присъда на Калина Илиева като успех и твърдят, съдът й е наложил възможно най-високото наказание, защото за последната година е имало 122 такива дела, от които има 65 условни присъди от по година - две и 49 наказани само с пробация.
Така равносметката след приключеното дело за дипломата на Калина Илиева е, че в съдебното й досие ще пише, че е осъждана и че тя ще трябва да плати 1 400 лева за разноски по делото. Институциите считат, че наказанието й напълно достатъчно заради младата й възраст, липсата на други престъпления и факта, че е самотна майка.
Моля, подкрепете ни.