Фалшиви новини срещу зелената енергия: Испания отговаря на атаките след блекаута

В изказване в сряда следобед, докато специално назначена комисия се подготвяше да заседава относно прекъсването, Сара Аагесен отхвърли обвиненията на опозиционни партии, че ръководеното от социалистите правителство е компрометирало стабилността на електропреносната система заради стремежа си към възобновяема енергия, предаде The Guardian.
Тя заяви, че в понеделник електричеството в Испания е било произведено от разнообразен енергиен микс, като слънчевата енергия е представлявала почти 55% от общото производство, следвана от вятърна енергия – 10%, ядрена – 10% и водноелектрическа – почти 10%.
„Системата е работила перфектно и преди при подобно ниво на търсене и сходен енергиен микс, така че да се сочат възобновяемите източници като причина, когато системата е функционирала добре в същия контекст, не е уместно“, каза тя.
Противниците на премиера Педро Санчес през последните дни твърдят, че той е избързал с плановете за приоритизиране на възобновяемата енергия за сметка на ядрената, без да мисли за последствията, а сега се опитва да прехвърли вината върху частните енергийни компании.
Консервативната Народна партия (PP) обвини премиера в налагане на „информационно затъмнение“ относно инцидента, докато лидерът на крайнодясната партия Vox, Сантяго Абаскал, директно обвини Санчес и неговата „катастрофална енергийна политика“ за прекъсването на тока.
Някои използваха като аргумент скорошен финансов доклад на Redeia, компанията-майка на оператора на електропреносната мрежа Red Eléctrica, в който се посочва, че „високото проникване на възобновяеми източници без необходимите технически възможности за адекватно справяне с нарушения“ може да „доведе до спиране на производството“.
В него се предупреждава, че прекъсванията на електрозахранването могат да станат сериозни, дори да се стигне до дисбаланс между производство и потребление, което ще повлияе значително върху електроснабдяването.
Аагесен настоя, че възобновяемата енергия е от ключово значение, ако Испания иска да остане конкурентоспособен и стратегически автономен производител на енергия.
„Разполагаме с естествени ресурси – слънце и вятър – но нямаме изкопаеми горива или уран“, каза тя. „Имаме слънце и вятър и вярвам, че много бизнеси споделят нашия ангажимент към трансформацията на енергийната система в по-възобновяема“.
По-рано в сряда, президентът на Red Eléctrica, Беатрис Коредор, заяви, че компанията знае какво е причинило прекъсването, но все още анализира огромен обем от данни.
„Знаем причината и я имаме почти установена, но проблемът е, че има милиони сигнали, тъй като системата изпраща данни на всяка милисекунда“, каза тя пред радиото Cadena Ser.
Коредор отхвърли възможността да подаде оставка:
„Да го направя би означавало да призная, че не са били предприети правилни действия – а това не е така“.
Тя също настоя, че е неправилно прекъсването на тока да се свързва с възобновяемите енергийни източници.
„Енергийният микс с възобновяеми източници е безопасен и може да бъде част от всички защитни системи на електроенергийната система“, каза тя. „Да се свързва случилото се в понеделник с възобновяемите източници не е вярно. Те работят стабилно“.
Премиерът Санчес беше още по-категоричен:
„Тези, които свързват инцидента с липсата на ядрена енергия, или лъжат, или показват пълно невежество“, каза той във вторник и добави, че ядрената енергия не е по-устойчива от останалите източници.
Санчес свика на спешна среща ръководителите на основните частни енергийни оператори в Испания – включително Коредор и представители на Iberdrola, Endesa, EDP, Acciona Energía и Naturgy – за да обсъдят прекъсването на електрозахранването. Премиерът посочи, че комисията ще разследва ролята на частните енергийни компании и ги призова да помогнат на правителството да установи причината възможно най-бързо.
Аагесен каза, че някои от операторите вече са предоставили огромно количество данни, а останалата информация се очаква през следващите дни.
„Щом разберем какво е причинило това събитие, ще предложим всички необходими мерки, за да не се повтори“, подчерта тя.
Разследванията се фокусират върху случилото се в 12:33 ч. в понеделник, когато за пет секунди изчезват 15 гигавата електроенергия – еквивалент на 60% от моментното потребление.
Испания има за цел да произвежда 81% от електроенергията си от възобновяеми източници до края на това десетилетие. Миналата година рекордните 56% от електричеството в страната са дошли от възобновяеми енергийни източници.
Моля, подкрепете ни.





