Financial Times: ПП може да сложи край на политическата безизходица, която почти парализира българското правителство
Така започва статия в онлайн изданието на английския вестник “Financial Times”.
След третия парламентарен вот в страната тази година екзитполовете показаха, че ПП събра около една четвърт от бюлетините - на ниво с дясноцентристката партия ГЕРБ на Бойко Борисов. Бившият премиер беше свален през април след протести срещу корупцията, докато той е бил на власт.
Така наречените протестни партии и традиционни опозиционни сили не успяха да се договорят за коалиция през април, а нови партии като „Има такъв народ“ на чалга певеца Слави Трифонов, отново не успяха да създадат правителство след победата си на изборите през юли.
Бедната нация от ЕС със 7 милиона души се бори да повиши най-ниския процент на ваксинация срещу коронавирус в съюза, като все още по-малко от една трета от българите са напълно ваксинирани, докато новата вълна с варианта Делта доведе до най-високата смъртност в света.
Това даде допълнителен тласък на ПП, основана от Кирил Петков и Асен Василев, двама възпитаници на Харвард, които бяха министри в служебното правителство, създадено от президента Румен Радев и си заслужиха името за решителни действия, особено срещу корупцията.
Докато ГЕРБ е отбягван от повечето други партии, ПП има няколко потенциални коалиционни партньора, включително либералната ‘Демократична България’; популистката "'Има такъв народ''(ITN) и социалистическата партия. Ако се обединят, партиите ще имат парламентарно мнозинство от около 55%, показват екзитполове.
ПП е провела предварителни дискусии с няколко от тези партии, каза 41-годишният Петков пред Financial Times преди гласуването. Докато с “Демократична България” срещата протече лесно, другите може да са по-трудни за привличане в коалиция, призна той.
Превод и редакция: Мира Ереева
Моля, подкрепете ни.