Финансират болниците заради ограничената им дейност в следствие от борбата с COVID-19
Става дума за онези обекти, които през които не може да премине обичайният брой пациенти, тъй като се спазват противоепидемичните мерки.
В момента темата се обсъжда на Надзорен съвет на Здравната каса, уточни Горанов, който участва в парламентарните дебати по актуализацията на бюджета.
Депутатите заседават извънредно по второто четене на промените във финансовата рамка, уточни БНР.
Заради обстоятелството, че не се извършва реална медицинска дейност в определени лечебни заведения и извънболнични кабинети, ще бъде ограничено плащането по съответните клинични пътеки, обяви министърът на финансите Владислав Горанов.
„Не ми харесва този термин, но той се наложи в българската традиция на медицината - „заработката“ им ще бъде значително по-малка през този период. Тази заработка няма да бъде отчетена при финансирането на лечебните заведения в периода на кризата.
Механизмът, който се подготвя и в момента тече Надзорен съвет на Здравноосигурителната каса, ще предвижда за този период финансирането да се сведе до 85% от средномесечната заработка на тези лечебни заведения и на договорните партньори въобще - и от извънболничната помощ, и от денталната“.
Горанов обяви, че мярката е съгласувана с лекарския съюз и след заседанието на Надзорния съвет на Здравната каса ще има промяна в рамковия договор.
Така Горанов отговори на критиките на левицата, че има редица лечебни заведения, които са изправени пред фалит.
Моля, подкрепете ни.