Фрогоко: Дават по 550 000 лв. на общините за интеграция на ромите
Ние ще работим по направление достъп до заетост, подобряване достъпа до образование, подобряване достъпа до социални и здравни услуги, преодоляване на негативни стереотипи на отношение към различните общности, обясни Рангелова.
Нашите пари ще използваме в направления идентифициране на потребности, обучение, осигуряване на заетост. Да осигуриш работа на 40 човека за 1 година не е малко, допълва тя.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов от години се бори с ромите. Според него, най-важното е те да бъдат образовани, за да могат да бъдат конкурентни на пазара на труда. „За мен при ромите най-големият проблем са лидерите, които се хранят от беднотията на събратята си. Държейки в зависимост ромите в гетата, лидерите печелят. Печелят от лихварството, от проституцията, от търговията с наркотици и гласове, с контрабандна стока. С лидерите по-трудно намираме общ език. Създаваме обаче предпоставки гражданите от ромски произход да имат достъп до качествено образование и здравеопазването. Образованието е пътят за излизане на гетото. По този път ги превеждаме ръчичка за ръчичка и така се намалява зависимостта от лидерите. Инвестираме в добра образователна база, голяма част от децата се извозват за училище и т.н. Те се учат с останалите дечица и не искат повече да живеят в гетото”, казва кметът Паунов.
Проф. Петър Иванов от БАНИ е на мнение, че отпусканите по европрограми 80 млн. лева ще отидат „в едни тарикати, в циганските босове, в едни големи къщи в стил барок”. „Като искат да дадат на ромите пари, по-добре да ги дадат за подобряване на инфраструктурата на ромските квартали. Да отидат за ВиК и други битови нужди”, съветва проф. Иванов.
Моля, подкрепете ни.