Гърция не е поела ангажимент за общи преговори с ЕК за въглищните централи
“Имах разговор с гръцкия министър, който каза, че ако България сама опита да предоговаря, е в много слаба позиция. В нашия разговор ние обсъдихме да работим заедно с Гърция и Румъния. Важното е да направим работна група за енергийната сигурност на региона“, заяви по-рано днес съпредседателят на “Продължаваме промяната“ Кирил Петков.
Миналата седмица от ПП заявиха, че ще настоява за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, но Асен Василев посочи, че това би било възможно ако исканията пред ЕК се предявят съвместно с Атина и Букурещ.
“Такъв разговор е имало, неформален. После аз разговарях с гръцкия енергиен министър, за да изясня позицията и той ме увери, че не е поел ангажимент за предоговаряне или коопериране за промяна на плановете. В допълнение той е силно разстроен от това, че се спекулира с неговото име по такъв начин“, каза Росен Христов, министър на енергетиката.
По време на заседанието на енергийната комисия в НС депутатите възложиха на кабинета предоговаряне на Плана за възстановяване.
По думите на енергийния министър сега можем да настояваме да се намали процентът на замърсяване от въглищните централи, така че да не се налага затварянето на 40% от тях и уволнението на 12 000 души тази година.
"Относно целта за 40 процента, нашият подход е България да гони цели, които са общоевропейски. Тоест целите в плана да съвпаднат с тези по европейските директиви. Ако даваме конкретика - дерогация, отлагане или какъвто и да е друг начин, много се ограничаваме от възможността да водим преговори и да се сдобием с крайната цел, което е запазване функционирането на въглищните електроцентрали", обясни Росен Христов.
Моля, подкрепете ни.