Реклама / Ads
0| 2368 |03.01.2025 НОВИНИ

Газова криза в Приднестровието: Молдова я обявява за заплаха за сигурността

.
Молдова е изправена пред сериозна криза в сигурността, след като десетки хиляди жители на сепаратисткия регион Приднестровие останаха без доставки на руски газ. Това съобщи премиерът на Молдова Дорин Речан в петък, след като Украйна спря транзита на руски газ към Централна и Източна Европа в края на 2024 г., предаде "Ройтерс".
 

Приднестровието, проруска сепаратистка територия, която се отдели от Молдова през 90-те години, досега разчиташе изцяло на руски газ, доставян през Украйна. Спирането на транзита остави региона изправен пред тежка енергийна криза, въпреки историческите му връзки с Москва.

 

„Русия показва неизбежния резултат за всички свои съюзници – предателство и изолация,“ заяви премиерът Речан в изявление, подчертавайки, че Москва изоставя Приднестровието след три десетилетия подкрепа.

 

Молдова, страна с население от около 2,5 милиона души, вече беше във фокуса на международното внимание след руската инвазия в Украйна. Премиерът определи ситуацията в Приднестровието като част от опит за дестабилизация на страната и връщане на проруски сили на власт в Кишинев.

 

„Третираме това като криза на сигурността, насочена към използване на нашата територия срещу Украйна, с която споделяме 1,200 км граница,“ добави Речан.

 

Молдова вече осигури енергийни доставки чрез вътрешно производство и внос на електроенергия от Румъния. Правителството на Речан предложи хуманитарна помощ за Приднестровието, включително системи за биомаса, генератори, медицински консумативи и други основни доставки, ако регионалното ръководство приеме подкрепата. Лидерът на Приднестровието, Вадим Красноселски, заяви, че регионът разполага с газови резерви за 10 дни в северните райони и за 20 дни в южните, но въпреки това ситуацията остава критична.

 

Молдова, ръководена от проевропейския президент Мая Санду, ще проведе парламентарни избори това лято. Възможността за дестабилизация, породена от кризата в Приднестровието, вероятно ще бъде ключов фактор в политическия живот на страната, която продължава усилията си за реформи и демократизация.

 

От години "Газпром" изисква Молдова да плати дълг в размер на 709 милиона долара, но международен одит установи, че реалната сума е максимум 8.6 млн. долара. Руската компания отказва да признае изводите на одитора, а голяма част от дълга е свързана с доставки за Приднестровието – територия извън контрола на Кишинев.

 

След спирането на руския газ в края на 2024 г., Молдова разчита основно на европейски пазари за доставка. Украйна, от своя страна, прекрати транзита на руски газ през своята територия от 2025 г., оставяйки доставките за Приднестровието окончателно блокирани. За осигуряване на нуждите си от електроенергия, Молдова вече внася ток от Румъния и Украйна. На 13 декември страната въведе извънредно положение в енергетиката, но голяма част от натиска върху Приднестровието остава нерешен.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2426 |03.01.2025 Лисица пред БНБ: Необичаен гост стана хит в TikTok /видео/ . 2| 2476 |03.01.2025 Екокатастрофата в Черно море се разраства: Омазани с мазут птици бяха открити близо до Севастопол . 1| 3802 |03.01.2025 Гръм от Бризбън: Джокович аут от турнира . 7| 3077 |03.01.2025 Иван Христанов: ДБ се самоубива, да говориш с Борисов за борба с корупцията е все едно да говориш с Путин за край на репресиите в Русия

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads