Ген. Мутафчийски на празника: ВМА е стълб в здравеопазването
Той спомена с признателност имената на ген. майор Златев, на ген. Тонев, на ген. Петров, който изчиства дълговете на ВМА. Като задача той посочи, да се следват добрите практики.
Той коментира и битката с Ковид: Не бих казал, че битката с Ковид е спечелена, въпреки че много ми се иска, въобще не е в миналото. По време на Първата и Втората световна война огромна част от загиналите не са загинали на бойното поле, а са загинали от инфекциозни болести, така е било и с испанския грип, заяви в "Денят започва" директорът на ВМА .
Професорът поясни, че страната ни трябва да е подготвена за възникването на нови пандемии, тъй като ще бъдем подложени на непознати вируси. В класация за готовността на държавите в Европа за справяне с пандемия към настоящия момент и към бъдещето - България е на предпоследно място, подчерта ген. Венцислав Мутафчийски.
"Много ме възмущаваше по време на пандемията когато с насмешка се говореше - ще ваксинират гледачи на норки, ами ще ги ваксинираме, защото норките се оказаха възприемчиви и когато отиде вирусът в норката ние не знам как може да се промени", допълни ген. Венцислав Мутафчийски.
По думите му във ВМА е създаден диагностичен блок, който е залепен към Инфекциозната клиника.
"Създадохме съвършената клиника. Не е нужно да напуска пациентът сградата на болницата, за да се направи скенер, рентген, вирусологично изследване, включително с възможност за телемедицина. При някои инфекциозни заболявания при лечението не е нужно да преминават лекарите лично", каза още ген. Венцислав Мутафчийски.
Моля, подкрепете ни.