Геноцидът над татарите в Крим: Сюргюнлик – част от украинската култура на паметта
Важно е „Сюргюнлик“ да е част от културата на паметта. Също така, в процеса на създаване на модерна политическа украинска нация е важно този ден да бъде както формално, така и съдържателно част от украинската култура на паметта — със съвместно честване, преосмисляне на общата история, създаване на културни и образователни проекти и с липсата на необходимост от многократно предупреждение срещу провеждането на развлекателни събития.
Нямаме време да се възстановим от историческите си корени, когато ни бъдат нанесени нови рани, но трябва да се научим ясно да проявяваме настоящето и бъдещето си.
Ще си позволя няколко мисли относно важни стратегически вектори, в които кримските татари се движат в една или друга степен:
Съпротива . Тя съществува на полуострова от 11 години и ние трябва да го подкрепяме и продължаваме – в различни форми и проявления. Защото това е съпротива срещу нов опит за колонизация от страна на Русия. Това включва подземни движения, асоциации за правата на човека, както и медийни, културни и образователни, бизнес и духовни инициативи.
В континенталната част на Украйна, освен тези измерения, съпротивата се проявява и в доброволчество и пряко участие във военни действия (кримските татари са създали два батальона в редиците на украинската армия, а също така служат в различни части - често не публично, защото почти винаги имат свои роднини и близки на полуострова). В продължение на 11 години имаме незначителен процент сътрудници, които са маргинализирани – и това се дължи на важността на общественото мнение (ценностите са по-важни от променящите се интереси).
Застъпничество . Решенията относно Крим са невъзможни без гласа на кримските татари. Това е голяма вътрешна работа в Украйна – към по-добро разбиране на нас, кримските татари; Това е участието на кримските татари в политическите процеси и законодателното затвърждаване на нормите, регулиращи статута на коренното население и неговите представителни органи. Но това е и отговорност за казаното и направеното от името на хората. Защото думата, изречена тук, отеква там, в Крим. И там те могат да видят много ясно кой говори от името на народа – и какво точно казва. И глупостите също са добре забелязани.
Международното измерение е от голямо значение. И тук гласът на кримските татари е основният разрушител на руския мит за Крим като „изконна руска земя“. И тъй като разполагаме както с европейски, така и с тюркски и ислямски фърмуер, можем ефективно да предаваме послания на различни общества, които може да са географски отдалечени от нас. Току-що започнахме да се отваряме към по-широкия свят.
Визия. Как виждаме себе си като нация след 5 години? А след 50? Все още трябва да работите усилено върху това и да си позволите да мечтаете. Но това, което вече е подчертано: кримските татари са обединени от желанието за национална автономия в границите на украинската държава. Не става въпрос само за осъществяването на колективните политически права на коренното население - става въпрос, банално, за запазването на себе си като народ (идентичност и субективност). Затова е важно днес да изградим способни институции, които ще върнем на полуострова. И обяснете как виждате това прилагане след деокупацията.
Диалог . Във време, когато кримските татари на полуострова и отвъд него все повече живеят в паралелни реалности, ние трябва да установим вътрешен „кримско-татарски диалог“. За да не станем утре непознати един за друг - защото накрая всички ще загубим. Няма да навлизам в подробности тук - мисля, че кримските татари ще разберат. А също и да излезеш от черупката си и да говориш със света на съвременен език.
Въпреки че в момента бушува война и небето е облачно, ще върнем слънцето над морето си. Но само заедно.
Алим Алиев,блог
Моля, подкрепете ни.





