Георги Ангелов: С една духалка може да навъртиш огромни сметки
На въпрос относно това дали би имало разлика в цената на тока, ако АЕЦ „Белене” работеше, той коментира: „Сегашната цена на АЕЦ „Козлодуй” е ниска, защото вече са изплатени всички разходи по нея. За АЕЦ „Белене” тепърва трябва да се изплащат големи суми, а това пречи енергията да е евтина. Ако работеше сега централата, това нямаше да доведе до корекция на цената.”
„През август и септември, когато беше скъпия газ, хората не са се отоплявали. Те го сравняват с предходните ноември и декември, а тогава цената беше такава. Същият месец на предишната година беше по-евтино, това е проблемът”, смята той.
Той обясни и поскъпването на пелетите: „Много хора се уплашиха от високата цена на газа, казаха си „дайте да си купим пелети”, имаше свръхтърсене при липса на предлагане и това вдигна цената на пелети.”
„Знаете, че енергийната бедност зависи от цената на енергията – когато е по-висока, по-малко хора могат да си я позволят, от доходите и от това каква е сградата – дали е изолирана и т.н. Цената на енергията в последно време расте, доходите – не чак толкова. Имаме нужда от енергийни и финансови мерки, въпросът е как да ги финансираме вторите”, каза той.
„Струва ми се, че ние отидохме с много голяма щедрост към подпомагането на бизнеса. Ние даваме средства на всички бизнеси – дори и на тези, създаващи инфлацията, които печелят от кризата. Ние трябва да спрем това, трябва да ги прехвърлим от бизнес към домакинства. Ние подпомагаме дори „Лукойл”, коментира още той.
Той обсъди и двойната тарифа на тока: „На теория това работи, но на практика – не. Проблемът е, че това се прилага на ниво електромер, но всеки може да си открие колкото си иска електромери – на гаража, на втория етаж, на третия етаж. Можеш да ползваш така помощта 18 пъти. Докато това е на ниво електромер, просто не работи. Ако е на ниво ЕГН – знаем кого подпомагаме, тогава е съвсем различно.”
"Почти през цялото време свободният пазар беше по-евтин и затова всички фирми искаха да излязат на него. Сега в кризата е обратното.в криза трябва да правим неща, които решават кризата. Дългосрочните мерки си работят дългосрочно, но погледнете ситуацията – 20 години свободният пазар винаги е бил по-евтин, и това беше идеята – домакинствата да излязат на него, за да ни е по-евтино. Имаме свръхпечалба в енергетиката – защо да вдигаме цената за хората? Няма нужда от това", допълни още Ангелов.
Той също така смята, че е важно да знаем кои са енергийно бедни и към тях да се насочи помощта, а тези, които могат да си купят климатик, да не получават тази помощ.
Моля, подкрепете ни.