Георги Ангелов: Не трябва бюджетът да се продупчва като швейцарско сирене /видео/
Запитан защо са толкова остри критиките към Бюджет 2025, специалистът отбеляза следното:
"Няма някаква специфична цел този бюджет. Може би именно в това се корени проблемът. Няма политическа визия в него - кое е приоритет, кое не е приоритет. Там по-скоро са написани всички желания, всички искания - на полицията, на армията, на здравеопазването, на пенсионерите и т.н. Общо взето, всеки каквото е поискал, е записано в бюджета. Едно политическо правителство би направило друго - би казало "Това са двете сфери, които са приоритет, за тях даваме повече". Така се прави политика. Понеже служебното правителство няма политически мандат, то казва - "Ние не вземаме отношение, слагаме всичко на масата, пък вие в парламента решете кое ще и кое няма да одобрите". Затова се получава този дисбаланс между приходи и разходи", аргументира се експертът.
Ангелов коментира, че бюджетът за 2024 г. е около 79 млрд. лв., а за 2025 г. 99 млрд. лв. "20 млрд. допълнителни разходи - това е най-големият растеж на разходите в цялата история на България. Допреди няколко години целият бюджет беше 20 млрд. Т.е. това е един наистина щедър бюджет в разходната страна. И приходната страна не може да покрие такива разходи. Сигурни са около 1/3 от тези 20 млрд., че ще постъпят в бюджета като допълнителни приходи догодина", аргументира се анализаторът.
По думите му още 3-4 милиарда могат да дойдат, ако се отпушат европейските фондове и Планът за възстановяване, което обаче изисква много работа, няма да се случат нещата с магическа пръчка.
"Трябва да се приемат съответните закони. И вече, последната 1/3 от бюджета, това са пожелания. Тази амнистия, която щяла да донесе 5 млрд. приходи. Това са за мен абсолютни мечти. Никога в историята не е имало амнистия, която да донесе толкова много приходи", посочи още той.
Старши икономистът бе категоричен, че трябва да бъдат премахнати всички данъчни изключения и помощи на калпак. По думите му смисълът на плоския данък е да са ниски ставките, но всички да ги плащат. Не може едни да са равни пред закона, а други да са по-равни, допълни финансистът.
"В банковия сектор наблюдаваме една година вече цяла година все по-бърза експанзия на ипотечния кредит. Лудостта е създадена от наливането на кредит. Ипотечният кредит създава една спирала между цените на имотите и кредитирането. Идеята да бъдат обложени банките с еднократен данък. Наистина има такива проблеми, свързани с това, че най-големите три банки доминират. Вървим към монополизация на сектора. Тогава свръхпечалбите още повече ще растат", алармира Ангелов.
Моля, подкрепете ни.